Częste Problemy Trawienne u Psa? Przemyśl Zmianę Karmy!
Coraz więcej opiekunów psów zdaje sobie sprawę z tego, że ludzkie jedzenie zwierzakom nie służy. Przetworzone produkty, niektóre przyprawy czy słodkie przekąski mogą wywoływać problemy z żołądkiem u psa. Zdarza się jednak, że zaburzenia trawienia u psa pojawiają się także, gdy jest on żywiony w teorii prawidłowo. Co mogło pójść nie tak?Dla coraz większego grona opiekunów psów nie jest tajemnicą, że ludzkie jedzenie zwierzakom nie służy. Przetworzone produkty, niektóre przyprawy czy słodkie przekąski mogą wywoływać problemy z żołądkiem u psa. Zdarza się jednak, że zaburzenia trawienia u psa pojawiają się także, gdy jest on żywiony w teorii prawidłowo. Co mogło pójść nie tak?
Niestrawność u psa – objawy
Niestrawność to dosyć częsty problem, na szczęście zwykle nie jest bardzo szkodliwy. Pies może gorzej się czuć i boleć go brzuch, podobnie jak człowieka. Często jednak trudno to wyłapać przeciętnemu właścicielowi. Niektóre psy nie okazują objawów, lecz przeważająca część będzie drażliwa. Szczególnie mogą je denerwować próby dotykania brzucha. Innymi, typowymi objawami niestrawności u psa są:
- rzadsze kupy lub biegunka
- wymioty
- odbijanie
- gazy.
Zaburzenia trawienia u psa – co może być przyczyną?
Najprawdopodobniej zwierzak zjadł coś, co mu zaszkodziło. Problemy z żołądkiem u psa, podobnie jak z jelitami, często są skutkiem zjedzenia porzuconych resztek jedzenia na spacerze lub poczęstowania ludzkim jedzeniem. Uporczywe zaburzenia trawienia u psa warto diagnozować. Nierzadko ich przyczyna tkwi głębiej, np. w alergii pokarmowej lub stanie zapalnym występującym w organizmie. Zdarza się też, że niestrawność powoduje… karma.
Wybór karmy
Kupując karmę psu, często kierujemy się jej ceną oraz dostępnością. Coraz więcej właścicieli zwraca uwagę na skład psiej karmy i oczekuje od producentów wysokiej jakości. Zdecydowanie warto, ponieważ lepsza jakość pożywienia będzie przekładać się na lepsze zdrowie i samopoczucie zwierzaka. Problem zaczyna się w razie podejrzenia, że to właśnie karma może powodować niestrawność u psa. Warto ją czasem zmienić. Różni producenci używają innych surowców, karmy różnią się jakością składników czy też rodzajem użytego mięsa. Twój pies je karmę z kurczakiem i często ma kłopot z wypróżnianiem? Może spróbuj podawać karmę bez drobiu - na przykład karmy, w której głównym składnikiem będą ryby?
Różne rodzaje karm
Od czasu pojawienia się pierwszych gotowych karm dla psów ponad 150 lat temu, rynek ten bardzo się rozwinął. Specjalnie przeznaczoną dla psów karmę można dostać nie tylko w sklepach zoologicznych, ale też w niemal każdym spożywczym. Istnieje wiele rodzajów karm, najbardziej popularne możemy podzielić na:
- suche
- mokre
- bezzbożowe
- monoproteinowe
- dla szczeniąt
- dla psów starszych
- dla psów aktywnych
- specjalistyczne karmy weterynaryjne.
Wśród tych ostatnich można znaleźć karmy hipoalergiczne, karmy dla psów otyłych, a także dedykowane psom z pewnymi problemami zdrowotnymi, np. gastrologicznymi.
Zmieniaj karmę stopniowo
Częsta niestrawność u psa nie jest niczym przyjemnym. Zmiana karmy to często dobry krok. Musisz jednak pamiętać, by zmieniać pupilowi karmę stopniowo. Z początku jedynie dosypuj jej odrobinę do miski z dotychczasowym jedzeniem. Co kilka dni zwiększaj ilość nowej karmy w posiłku, aż do zupełnego zastąpienia poprzedniej. Gwałtowna zmiana karmy może niestety doprowadzić do jeszcze większych problemów z trawieniem.
BARF oraz gotowane jedzenie
Od kilku lat rośnie liczba zwolenników diety BARF. Polega ona na podawaniu psu zbilansowanych posiłków, których dużą część stanowi surowe mięso mięśniowe, podroby oraz kości, w odpowiednich proporcjach. Dodaje się także warzywa oraz naturalne suplementy. Wiele zwierzaków żywionych w ten sposób cieszy się bardzo dobrym zdrowiem, a problemy z żołądkiem u psa są rzadkie. Dieta ta pozwala także dostosować pożywienie do psa i jego ewentualnych schorzeń czy nietolerancji. Jest jednak pewien minus: wymaga ona czasu na przygotowanie posiłków, a także zdobycia odpowiedniej wiedzy na temat bilansowania posiłków.