zdrowie i aktywność fizyczna psa

Czy warto stosować domowe sposoby na problemy żołądkowe u psa?

Niestrawność u psa to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi mierzy się opiekun. Na szczęście zazwyczaj nie wymaga interwencji ze strony lekarza weterynarii. Czy wiesz, jak pomóc psu, gdy boli go brzuch?

Niestrawność u psa to jedna z najczęstszych dolegliwości, z jakimi mierzy się opiekun. Biegunka czy nawet luźna kupa, a także uporczywe wymioty to nic przyjemnego. Zarówno dla zwierzaka, jak i jego właściciela… Na szczęście zazwyczaj nie wymaga interwencji ze strony lekarza weterynarii. Czy wiesz, jak pomóc psu, gdy boli go brzuch?

Ból brzucha u psa - najgroźniejsze przyczyny

Problemy żołądkowe u psa mogą mieć różne podłoże, mniej i bardziej poważne. Najgroźniejszym, bardzo niebezpiecznym i niezwykle bolesnym, jest skręt żołądka. Szczególnie narażone są na niego większe psy, ale czasem spotyka też mniejsze psiaki. Bez szybkiej reakcji opiekuna, wielu psów nie udaje się odratować. Aby ograniczyć jego ryzyko, powinno się dzielić dzienną porcję pożywienia na co najmniej dwie mniejsze porcje, a po jedzeniu zachęcić psa do odpoczynku przez co najmniej godzinę. Innym poważnym problemem jest parwowiroza, groźna szczególnie dla szczeniąt. Jej pierwsze objawy mogą przypominać te charakterystyczne dla zwykłego zatrucia. Przestrzeganie kalendarza szczepień ochronnych oraz kwarantanny pozwala na zminimalizowanie ryzyka zakażenia pieska.

Skąd najczęściej bierze się niestrawność u psa?

Większość problemów z żołądkiem powoduje zwykła niestrawność. U psa, podobnie jak u ludzi, może dojść do niej wskutek zatrucia niezbyt świeżym pokarmem, nietolerancji danego składnika lub alergii pokarmowej. Może wystąpić też w przypadku zbyt szybkiej i nagłej zmiany karmy. Pojawiają się wtedy najczęściej luźniejszy kał, wymioty lub biegunka. Bywa, że zwierzak jest spięty i ma gazy. Czasem nawet nowa karma może na tyle nie służyć zwierzakowi, że będzie powodować silny ból brzucha u psa. Domowe sposoby na ogół pomagają uporać się z problemem. Jeśli podejrzewasz, że przyczyną kłopotów z brzuchem jest podawana karma, koniecznie ją zmień. Pamiętaj jednak, by robić to stopniowo. 

Ból brzucha u psa - domowe sposoby leczenia

Czasem wystarczy to, co mamy w domu na niestrawność u u psa. Domowe sposoby, które często pomagają na problemy z biegunką czy wymiotami u psów, to m.in:

  • dostępne bez recepty proszki, których głównym składnikiem jest diosmektyt
  • węgiel leczniczy (niestety tu często potrzebna jest większa dawka)
  • głodówka - ograniczenie porcji posiłków do minimum na 24 godziny (lub podanie bardzo małej porcji).

Co bardzo istotne, gdy twój pies cierpi z powodu rozwolnienia, zadbaj o to, by pił dużo wody. Jeśli jednak częstym problemem w twoim domu jest niestrawność u psa, domowe sposoby to jedynie rozwiązanie na chwilę. Zamiast przechodzić na dietę typu "ryż z kurczakiem" powinieneś w takiej sytuacji zasięgnąć rady specjalisty. Warto też przyjrzeć się temu, co na co dzień je twój przyjaciel, również między głównymi posiłkami. Być może to karma lub przysmaki, którą mu podajesz, jemu akurat nie służy. A może podjada wyrzucone jedzenie na spacerach? Przede wszystkim jednak, częste, nawracające problemy żołądkowo - trawienne u psa należy skonsultować z weterynarzem.

14infografika.jpg

Niestrawność u psa - domowe sposoby nie działają, co robić?

Czasami domowe sposoby nie pomogą. Bywa, że przyczyna niestrawności jest głębsza. Mogą to być choćby choroby układu pokarmowego. Niepokojąca jest zwłaszcza biegunka trwająca dłużej niż 48 godzin, a w przypadku szczeniaków, psów starszych i przewlekle chorych dobę. Tak długo utrzymujące się rozwolnienie może doprowadzić do odwodnienia. Jest to dla słabszych, wrażliwszych psów szczególnie niebezpieczne. Jeśli obserwujesz śliniotok, apatię, brak apetytu - nie zwlekaj! Gdy na ból brzucha u psa, domowe sposoby nie pomagają najlepszą radą jest zabranie go do lecznicy, gdzie weterynarz przeprowadzi odpowiednią diagnostykę i dobierze leczenie.

Jan KowalskiJ hehe
Napisano przez

Justyna Koczorowska

Z wykształcenia filolog, z zamiłowania zoopsycholog. Autorka artykułów, promotorka odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami domowymi. Miłośniczka chartów i polskich ras psów. Interesuje się odległą historią Rosji, lubi się uczyć i smacznie zjeść. Prywatnie opiekunka dużego stada szczurów, gończego polskiego i dwóch owczarków nizinnych. Rekreacyjnie trenuje pasterstwo.

Komentarze (0)