Karma dla psa po sterylizacji - czy warto wybierać specjalistyczną?
Sterylizacja psów to rutynowy zabieg, często zalecany przez lekarzy weterynarii. Odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu bezdomności zwierząt. Zapobiega pewnym chorobom, takim jak ropomacicze czy nowotwory układu rozrodczego. Bywa również zalecana w przypadku niektórych problemów z agresją u samców. Jednak jednym ze skutków ubocznych zabiegu jest otyłość. Nie wiesz, jak odchudzić psa po operacji? Czytaj dalej!Otyłość u psów - skutki i objawy
Otyłość jest rosnącym problemem, nie tylko wśród ludzi, ale także u zwierząt domowych. Wiele psów jest rozpieszczanych jedzeniem przez opiekunów, którzy ulegają proszącym, smutnym oczkom. Z drugiej strony pojawia się problem niewielkiej ilości ruchu; krótkie spacery po osiedlu sprzyjają nadwadze. Tymczasem nadmiarowe kilogramy prowadzą do wielu schorzeń. Przede wszystkim obciążone zostają stawy, kręgosłup oraz serce. Mogą również pojawić się problemy ze strony układu hormonalnego czy oddechowego.
Jak radzić sobie z otyłością u psa po sterylizacji?
Nie wszystkie psy mają problem z otyłością po sterylizacji. Więcej: otyłość po sterylizacji nie jest sprawą przesądzoną u żadnego zwierzaka. Kluczem do sukcesu jest zadbanie o jego kondycję po zabiegu. Odpowiednia ilość ruchu oraz dieta to podstawy. Duże znaczenie ma jakość podawanej karmy, a także jej ilość. Na rynku dostępne są także karmy specjalistyczny oraz weterynaryjne, w tym karma dla psów po sterylizacji.
Karma dla psów po sterylizacji
Są to produkty opracowane w taki sposób, aby uwzględniać specyficzne potrzeby psów wysterylizowanych. Jedną z nich jest zapobieganie nadwadze. Często podstawą są lekkostrawne, niezbyt tłuste białko, np. kurczaka, indyka lub ryb, a także takie węglowodany, jak batat, ziemniaki czy ryż. Nadaje się również taka karma dla psów otyłych po sterylizacji. Ale uwaga! Aby pies nie przybierał na wadze, lub schudł, nie należy przekraczać odpowiedniej dawki takiego pożywienia.
Jak odchudzić psa po sterylizacji?
Przede wszystkim zadbaj o odpowiednią ilość ruchu. Aby schudnąć, pies powinien się ruszać! Zapewnij mu przynajmniej jeden dłuższy (np. godzinny) spacer w ciągu dnia. Postaraj się go urozmaicić poprzez ćwiczenia oraz zabawę, np. poszukiwanie przysmaku ukrytego w trawie. Jeśli twój psiak ma nadwagę, nie forsuj go zbyt intensywnym ruchem, aby nie przeciążyć stawów. Zwróć również uwagę na sposób karmienia swojego psa. Karma dla sterylizowanego psa może być dobrym wyborem.
Jak żywić psa po sterylizacji?
Choć ruch jest ważny, nie pomoże, jeśli psiak będzie jadł zbyt dużo. Pies w dobrej kondycji ma niewidoczne, ale wyczuwalne bez trudu żebra i do tego stanu warto dążyć. Zważ ilość podawanej dotychczas karmy i sprawdź na opakowaniu, czy na pewno nie przekraczasz dziennej dawki? To ważne, nawet jeśli twoim wyborem jest karma dla psów po sterylizacji. Ogranicz psu również podjadanie między posiłkami i nie karm go przy stole. Nawet najlepsza karma dla psów otyłych po sterylizacji nie pomoże psu magicznie schudnąć, jeśli będzie ciągle zajadał i nadrabiał utracone na diecie i spacerach kalorie. Kondycja i zdrowie Twojego psa leżą więc tak naprawdę w Twoich rękach.