żywienie psa

Od kiedy karma dla dorosłego psa powinna być podawana jako codzienny posiłek?

Zbilansowana karma dla psa jest niezwykle ważna w rozwoju oraz dorosłym życiu zwierzęcia. Obecnie na rynku dostępny jest szeroki wybór produktów dostosowanych do wieku psa. Możemy wyróżnić karmy dla szczeniąt, juniorów, psów dorosłych oraz starszych.

Podział karm ze względu na wiek - dlaczego jest ważny?

Podział karm ze względu na wiek jest bardzo ważny ponieważ psy w różnym wieku mają odmienne potrzeby żywieniowe. Rosnące zwierzęta są niezwykle wrażliwe zarówno na wszelkie niedobory, jak i nadmiar składników pokarmowych. Brak zbilansowanego pożywienia w młodym wieku może skutkować problemami zdrowotnymi w wieku dorosłym. 
Z kolei karma przystosowana dla psich seniorów powinna zawierać mniej tłuszczu. Wskazane jest, żeby białko charakteryzowało się bardzo dobrą strawnością i posiadało wysoką wartość biologiczną. Ważną rolę odgrywają przeciwutleniacze, które wzmacniają odporność oraz zdolność organizmu do eliminowania wolnych rodników.

Karmy dla szczeniąt - co to znaczy?

Karmy dla szczeniaków są odpowiednio zbilansowane, aby zapewnić młodym psom wszystkie niezbędne składniki odżywcze potrzebne do prawidłowego wzrostu i rozwoju. Najważniejszą rolę w pożywieniu odgrywa białko, które powinno stanowić co najmniej 25% zawartości karmy. Młode zwierzę potrzebuje około dwa razy więcej tego składnika na kilogram masy ciała niż pies dorosły. Szczenięta są też dużo bardziej aktywne od swoich dorosłych osobników, przez co ich zapotrzebowanie na kalorie jest większe.
Szczególnie ważne w diecie szczeniaka są kwasy omega-3 i omega-6, a także odpowiednie proporcje wapnia do fosforu. Ich obecność w karmie zapewnia prawidłowy wzrost i rozwój kości oraz stawów młodego osobnika. Witaminy mają kluczowe znaczenie dla odpowiedniego przebiegu procesów metabolicznych. 
Karmę dla szczeniąt stosuje się najczęściej do uzyskania pełnej dojrzałości zwierzęcia, co zależy od rasy i wielkości psa. Jest to okres pomiędzy 8 a 24 miesiącem życia.

Karma junior - czy warto ją kupować?

Niektóre marki karm podzieliły okres rozwoju psa na dwa: szczeniaka oraz juniora. Juniorem określa się starsze szczenię, od trzeciego, szóstego, a w przypadku raz dużych nawet dwunastego miesiąca życia. Karma Junior jest pożywieniem o składzie podobnym do tego dla szczeniaków, ale ilość kalorii jest zmniejszona. Granulki dopasowane są do wielkości zwierzęcia, a w składzie często możemy znaleźć glukozaminę i siarczan chondroityny, wspomagające prawidłowy rozwój stawów. Są to karmy, które warto stosować w okresie przejściowym (do osiągniecia pełnej dojrzałości przez zwierzę). W przypadku ras dużych 
i olbrzymich producenci zalecają stosowanie karmy Junior osobnikom pomiędzy 12 a 24 miesiącem życia.

Od kiedy wprowadzać karmę dla dorosłych psów?

Wprowadzenie karmy dla dorosłych psów zależy głównie od wieku i rozwoju danego psa oraz jego wymagań żywieniowych. 
Rasy małe i aktywne zwykle są gotowe na tą zmianę wcześniej, w wieku 8-12 miesięcy życia. Rasy większe potrzebują więcej czasu na wzrost, dlatego osobnika dorosłego uważa się od 12-16 miesięcy. Najwięcej czasu do uzyskania pełnej dojrzałości potrzebują rasy olbrzymie, u których zaleca się wprowadzanie karmy dla dorosłych psów około 24 miesiąca życia. 
Do czynników wskazujących na to, że zwierzę jest gotowe na zmianę karmy należą: stabilna waga, zakończenie intensywnego wzrostu, obecność wszystkich stałych zębów.


Podsumowując, wyróżniamy karmy dla szczeniąt, juniorów oraz psów dorosłych. Niezwykle ważne jest podawanie odpowiednio przystosowanej karmy młodym zwierzętom, gdyż wszelkie niedobory mogą skutkować zaburzeniami w starszym wieku. Pamiętajmy o stopniowym wprowadzeniu nowej karmy, przeznaczonej dla osobników dorosłych oraz mieszaniu jej z dotychczasowo przyjmowaną przez co najmniej tydzień.

Jan KowalskiJ hehe
Napisano przez

Joanna Różyńska

Lek. wet. Joanna Różyńska - ukończyła medycynę weterynaryjną w Poznaniu. Podczas studiów odbyła liczne praktyki zagraniczne - między innymi w Australii, Czechach czy Włoszech. Jej główne zainteresowania obejmują stomatologię oraz rozród małych zwierząt. Stara się łączyć pracę lekarza weterynarii z pasją, jaką jest podróżowanie. Prywatnie właścicielka leonbergera oraz fanka sportów zimowych.

Komentarze (0)