żywienie psa

Wybór Karmy dla Psa: Podstawy Analizy Składu Karm Komercyjnych

Znajomość podstaw składu karmy dla psów to klucz do zdrowia zwierzęcia. Z nami zrozumiesz informacje widniejące na etykietach i wybierzesz najlepszą opcję!

Wprowadzenie: podstawy składu karmy dla psów

Podstawy składu karmy dla psów stanowią kluczowy element dbałości o zdrowie zwierzęcia. Analiza składników karmy pozwala właścicielowi na dokonanie świadomego wyboru żywności, dostosowanej do indywidualnych potrzeb psa. Składniki takie jak wysokojakościowe źródła białka, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały mają istotne znaczenie dla utrzymania optymalnej kondycji psa. Zrozumienie informacji widniejących na etykietach pozwala na zapewnienie pełnowartościowej diety, wspierając zdrowy rozwój, energię i dobre samopoczucie czworonoga.

Jak czytać etykiety karmy dla psów?

Producenci karmy są zobowiązani podawać na opakowaniach swoich produktów skład surowcowy, tj. składniki wykorzystane do produkcji danej karmy. Składniki są wymienione w kolejności zależnej od ilości danego surowca, tak więc pierwszy wymieniony składnik będzie występował w największej ilości. Wartościowa karma powinna mieć mięso i produkty pochodzenia zwierzęcego na “pierwszym miejscu”.

Kolejną informacją, którą możemy uzyskać z etykiety, jest zawartość dodatków dietetycznych oraz przeciwutleniaczy. Dodatki dietetyczne w karmie dla psów pełnią istotną rolę w zapewnieniu kompleksowego i zrównoważonego żywienia, wspierając zdrowie oraz profilaktykę chorób. Z kolei przeciwutleniacze, takie jak witamina C, witamina E czy inne substancje chemiczne, są dodawane do karmy w celu przedłużenia jej trwałości poprzez zabezpieczenie przed procesem utleniania się tłuszczów i utrzymanie jakości produktu. Ważne jest, aby zwrócić uwagę na rodzaj używanych konserwantów, aby unikać sztucznych substancji, które mogą potencjalnie negatywnie wpływać na zdrowie psa.

Producenci umieszczają na etykietach także informacje o składnikach analitycznych zawartych w karmie, podając procentową zawartość białka, tłuszczu, włókna, wilgotności. Rekomendowana ilość poszczególnych składników różni się w zależności od wieku i poziomu aktywności psa. Dla zdrowego, dorosłego psa, minimalna ilość składników analitycznych zawartych w karmie pełnoporcjowej (bytowej) to 18-21% białka i 5,5% tłuszczu.

Karma dla psa z dobrym składem: czym się charakteryzuje?

Dobra karma dla psa charakteryzuje się wysoką jakością składników, takich jak wysokojakościowe źródła białka, zdrowe tłuszcze, witaminy i minerały. Optymalnie zbilansowany skład wspiera zdrowy rozwój mięśni, utrzymanie lśniącej sierści, oraz ogólne dobre samopoczucie psa. Unikanie sztucznych barwników, konserwantów i wypełniaczy stanowi również ważny element, gwarantując naturalną i pełnowartościową żywność dostosowaną do indywidualnych potrzeb żywieniowych psa.

Jakich błędów uniknąć podczas wyboru karmy dla psa?

Błędy w wyborze karmy dla psa często wynikają z braku zrozumienia indywidualnych potrzeb żywieniowych zwierzęcia. Jednym z powszechnych błędów jest niewłaściwa analiza etykiet, pomijanie składu i jakości składników. Wybieranie karmy na podstawie ceny lub popularności zamiast indywidualnych potrzeb psa to kolejny błąd, który może prowadzić do niezrównoważonej diety. Nadmierne podawanie przysmaków oraz ignorowanie ewentualnych alergii lub nietolerancji pokarmowych to kolejne aspekty, które mogą wpływać negatywnie na zdrowie psa.

 

Podsumowanie

Dokładna analiza składu karmy dla psa jest kluczowym krokiem w zapewnieniu mu zdrowej i zrównoważonej diety. Zrozumienie etykiet, składników i wartości odżywczych pozwoli podjąć świadome decyzje, które wpłyną korzystnie na zdrowie i dobre samopoczucie pupila.

Pamiętaj - karma musi służyć twojemu psu. Najważniejsza jest obserwacja stanu zdrowia twojego pupila! W przypadku wątpliwości, skontaktuj się z weterynarzem lub zoodietetykiem.

 

Bibliografia: Nutritional Guidelines For Complete and Complementary Pet Food for Cats and Dogs October 2021, FEDIAF, https://europeanpetfood.org/wp-content/uploads/2022/03/Updated-Nutritional-Guidelines.pdf (dostęp 28.12.2023r.)

Jan KowalskiJ hehe
Napisano przez

Magdalena Rajczakowska

Jako założycielka animala.pl w swoich działaniach łączy wykształcenie ekonomiczne z pasją do zwierząt. Na bieżąco współpracuje z weterynarzami, dietetykami weterynaryjnymi czy behawiorystami. Misja, jaka jej przyświeca to promowanie odpowiedzialnej hodowli i zdrowego żywienia psów. Prywatnie opiekunka charakternego lhasa apso, z którym przez lata odnosiła sukcesy na wystawach psów ZKwP. Nastawiona na rozwój w dziedzinie żywienia psów - ukończyła m.in. kurs “Karmy PRO” u dr Karoliny Hołdy.

Komentarze (0)