żywienie psa

Zastanawiasz się czym karmić psa z alergią skórną? Podpowiadamy!

Alergie skórne są bardzo często diagnozowanymi dolegliwościami u psów. Występują one  u zwierząt niezależnie od wagi, wielkości czy rasy. Ich przyczyną są alergeny - substancje, które prowadzą do wystąpienia reakcji nadwrażliwości. Mogą to być pyłki traw, drzew, roztocza, ale także składniki pokarmowe.

Pies się drapie? Może to być objaw alergii!

Wyróżniamy alergie pokarmowe oraz alergie na czynniki środowiskowe. Do najczęstszych symptomów należą: surowiczy wypływ z oczu i/lub nosa, zaczerwienienie spojówek, skóry, świąd, wypryski, wyłysienia, zapalenia uszu czy nadmierne lizanie łap. Reakcje alergiczne u psów mogą mieć charakter epizodyczny, ale mogą też występować przez dłuższy okres czasu. Diagnoza alergii odbywa się u lekarza weterynarii, który przeprowadza szczegółowy wywiad z właścicielem, dokonuje badania klinicznego pacjenta i zleca wykonanie badań krwi. 

Jak dobrać karmę dla psa z alergią skórną?

W przypadku kiedy zostały wykonane testy alergiczne, a ich wyniki są jednoznaczne wybór należy do całkiem łatwych - szukamy karmy, która nie zawiera składników uczulających naszego podopiecznego. Zdecydowanie trudniej dobrać karmę dla psa, który się drapie, ale nie wiemy na co ma nadwrażliwość. Na początku najczęściej zaleca się dietę monoproteinową. Polega ona na podawaniu zwierzęciu karmy, w której występuje tylko jedno źródło białka, na przykład jagnięcina. Jeśli nasz podopieczny wciąż się drapie zaleca się podawanie karmy hipoalergicznej, przeznaczonej specjalnie dla psów z alergiami skórnymi. Zawiera ona ograniczoną liczbę składników, nie znajdziemy w niej tych najczęściej powodujących alergie, takich jak pszenica, soja czy nabiał. Warto zwrócić uwagę na zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, które pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych skóry. Olej rybny wspomaga wzrost i rozwój okrywy włosowej. Bardzo ważne jest, żeby pies będący na diecie hipoalergicznej nie dostawał żadnych smakołyków, zarówno tych kupionych w sklepie, jak i ze stołu. Mogą one zawierać alergeny i spowodować ponowne wystąpienie objawów skórnych.

Alergia skórna - co oprócz zmiany karmy możesz zrobić dla swojego psa?

Czasami karma monoproteinowa lub hipoalergiczna nie wystarcza i nasze zwierzę wciąż odczuwa świąd. W tym przypadku warto regularnie kąpać psa w indywidualnie dobranych szamponach hipoalergicznych. Jeśli na skórze zwierzęcia znajdują się rany lub strupy powinniśmy skorzystać z produktu z chlorheksydyną. Jeśli skóra naszego zwierzęcia jest wysuszona, zaleca się użycie szamponu z  substancjami nawilżającymi. W niektórych przypadkach niezbędne mogą okazać się leki. Leczenie zawsze powinno być dostosowane indywidualnie oraz modyfikowane w miarę potrzeb. Glikokortykosteroidy to substancje przeciwzapalne o wysokiej skuteczności, aczkolwiek mają one bardzo wiele skutków ubocznych takich jak zwiększone pragnienie, oddawanie moczu, zmiany zachowania oraz problemy kardiologiczne. Cytopoint to lek podawany w iniekcji, ogranicza zmiany skórne, a jego działanie przeciwświądowe utrzymuje się przez miesiąc. Kolejną alternatywą w leczeniu alergii będzie podawanie preparatu Apoquel. Jego działanie jest bardzo szybkie i skuteczne, ale nie powinien być stosowany u psów poniżej pierwszego roku życia oraz 
u zwierząt ze zdiagnozowanym nowotworem.

Podsumowując, alergie skórne są przyczyną między innymi uciążliwego świądu u psa. Karma dla psa, który się drapie powinna być dostosowana do jego indywidualnych potrzeb. Ważne jest zidentyfikowanie przyczyny alergii skórnej. W karmach hipoalergicznych warto zwracać uwagę na składniki przeciwzapalne oraz substancje wpływające korzystnie na skórę zwierzęcia.

Jan KowalskiJ hehe
Napisano przez

Joanna Różyńska

Lek. wet. Joanna Różyńska - ukończyła medycynę weterynaryjną w Poznaniu. Podczas studiów odbyła liczne praktyki zagraniczne - między innymi w Australii, Czechach czy Włoszech. Jej główne zainteresowania obejmują stomatologię oraz rozród małych zwierząt. Stara się łączyć pracę lekarza weterynarii z pasją, jaką jest podróżowanie. Prywatnie właścicielka leonbergera oraz fanka sportów zimowych.

Komentarze (0)