Dowiedz się więcej o marce Royal Canin

Royal Canin to jedna z najbardziej rozpoznawalnych firm produkujących karmy dla zwierząt domowych – psów i kotów. Zdecydowanie można nazwać ją pionierem w branży. Dlaczego?

Producent Royal Canin banner (1020 x 800 px).png

Historia marki Royal Canin

Początki firmy sięgają II połowy XX wieku. Przez lata Royal Canin wytyczał drogę, którą podążali inni producenci karm. Marka jest autorem wielu rozwiązań, które wcześniej nie były spotykane na rynku paszowym. Jak przebiegał jej rozwój?

Marka Royal Canin – pochodzenie i początki istnienia

W roku 1968 we Francji powstała marka Royal Canin. Jej właścicielem był Jean Cathary – urodzony w 1927 roku weterynarz. Wcześniej zajmował się on głównie końmi i bydłem w miejscowości Aimargues, zdarzało mu się jednak przyjmować także psy. W latach 60. zaobserwował on wzrastającą liczbę psów cierpiących na problemy dermatologiczne, które nawracały pomimo wdrożonego leczenia. Z czasem doszedł do wniosku, że wpływ na zły stan zdrowia zwierząt musi mieć żywienie. Wówczas psy karmiono zwykle odpadkami ze stołu i resztkami jedzenia dla ludzi. Postanowił opracować własną recepturę karm, które miałyby wesprzeć skuteczne leczenie. Stworzona przez niego „żółta zupa” dla psów okazała się strzałem w dziesiątkę, ponieważ u karmionych nią zwierzaków zauważono poprawę stanu zdrowia skóry i sierści. W 1967 roku nadał karmie nazwę Royal Canin, rok później zarejestrował markę. W 1970 roku w Aimargues powstał pierwszy zakład produkcyjny.

Karmy Royal Canin – jak rozwijała się ta marka karm?

W latach 70. XX wieku Royal Canin zaczął się prężnie rozwijać. Pan Cathary m.in. otworzył spółkę w Hiszpanii i nadal tworzył sieć dystrybucyjną swojej karmy we Francji. Aby pozyskać dodatkowe fundusze na rozwój i badania, w 1972 roku sprzedał swoją markę wielkiej firmie paszowej – Guyomarc’h. Dzięki strategii marketingowej, jaką mógł jej zapewnić w tej sytuacji rynkowy gigant, Royal Canin trafił do kolejnych krajów Europy, takich jak Niemcy, Szwecja, Włochy, Belgia czy Dania. Kilka lat później, w roku 1980, opracowana została pierwsza na świecie, specjalistyczna karma dla szczeniąt ras dużych. Przez następnych kilkanaście lat była unikatem na rynku karm i pasz. Pod koniec lat 80. i na początku 90. XX wieku karmy trafiły na rynek amerykański oraz brazylijski. W 1990 roku Guyomarc’h wykupiony został przez inny koncern: Paribas Affaires Industrielles. Kilka lat później nastąpił jego podział na niezależne firmy; osobną stanowił Royal Canin. 

To w tym czasie rozwój marki nabrał największego rozpędu: powstała pierwsza sucha karma dla kotów, w tym dedykowana konkretnie kotom perskim (PERSIAN 30). W 1997 roku powstał specjalny program żywieniowy; od tej pory karmy dostosowywano do wielkości i wieku psów, zaś firma zakładała fabryki w kolejnych krajach i na kolejnych kontynentach, m.in. w Argentynie. Firma Royal Canin znana była z organizowania konferencji naukowych, wydawała również własne publikacje. 

W 2002 roku doszło do  wykupienia firmy przez koncern MARS. W tym samym roku powstała karma Royal Canin Mini Yorkshire: pierwsza karma dedykowana konkretnej rasie. Rok później nawiązano współpracę z centrum badawczym Waltham, prowadzącym prace związane z dobrostanem i żywieniem psów, a w roku 2005 Royal Canin stworzył klinikę leczenia otyłości psów w Liverpoolu. Pojawiły się pierwsze karmy mokre dla kotów z logo Royal Canin oraz fabryki w Azji. W roku 2012 opracowana została pierwsza dieta dla psów-alergików (Anallergenic) z poważnymi objawami alergii, zaś w 2015 dieta Multifunctional, z myślą o psach mających kilka problemów zdrowotnych, mająca wspomagać leczenie. Rok później pojawiły się specjalistyczne, płynne diety do żywienia przez zgłębnik dla zwierząt w stanie krytycznym. Obecnie trudno znaleźć sklep zoologiczny na świecie, w tym w Polsce, w którym nie znalazłby się ani jeden produkt marki.

Royal Canin – rodzaje karm

Karmy Royal Canin, również ich poszczególne linie, można podzielić przede wszystkim ze względu na wiek oraz wagę psów. Najczęściej rozróżniane są karmy dla psów dorosłych (Adult) i szczeniąt (Puppy) oraz ras małych (Mini, do 10 kg), średnich (Medium, od 11 do 25 kg) i dużych (powyżej 25 kg). Istnieją również karmy przeznaczone specjalnie dla ras olbrzymich i ich szczeniąt, takich jak dogi niemieckie czy rottweilery. W asortymencie nie brakuje karm przeznaczonych dla najpopularniejszych ras psów, a także specjalistycznych karm weterynaryjnych.

Linia Royal Canin - veterinary

Linia karm weterynaryjnych Royal Canin.

karmy suche dostępne w linii Royal Canin - veterinary

Jakim psom polecane są karmy Royal Canin?

Od samego początku karmy tej marki były opierane m.in. na produktach zbożowych. Do dziś składniki roślinne, takie jak kukurydza, stanowią istotny jej element. W tym miejscu nasuwa się więc pytanie: czy Royal Canin to dobra karma dla psa? Odpowiedź niestety nie jest oczywista. Warto jednak mieć na uwadze, że składniki, które zawiera niekoniecznie będą służyły wszystkim psom. Choć psy nazywane są względnymi mięsożercami i ewoluując przy człowieku nauczyły się trawić niektóre pokarmy roślinne, wciąż najbardziej odżywcze jest dla nich mięso. Warto uwzględnić pochodzenie posiadanej przez nas rasy psa; te, które powstawały w trudnych warunkach i żyły na ogół wśród ubogiej ludności, będą miały zwykle większą tolerancję na roślinne dodatki. Są jednak psy, które cierpią na tak rzadkie dolegliwości, że weterynaryjne karmy Royal Canin będą dla nich być może jedynym rozwiązaniem żywieniowym.

Kiedy sięgnąć po karmę Royal Canin, a kiedy lepiej z niej zrezygnować?

Choć marka nie ma obecnie równie dobrej opinii wśród właścicieli psów, co kilkadziesiąt lat temu, nadal jednak stanowi dobry wybór w niektórych sytuacjach. Mowa tu zwłaszcza o karmach specjalistycznych oraz weterynaryjnych. Sięgać po nie powinno się po konsultacji lub wręcz zaleceniu przez lekarza weterynarii. Linie Gastrointestinal mogą być na przykład zalecane na początek przy poważnych chorobach lub operacjach układu pokarmowego, np. po skręcie żołądka. Podobnie rzecz ma się z karmami hipoalergicznymi. Warto jednak przeczytać skład karmy na opakowaniu przed zakupem, aby sprawdzić, czy na pewno nie ma w niej nic, co może uczulać akurat naszego psa (jeśli mamy taką wiedzę).

Przedział cenowy karm Royal Canin

Royal Canin ma bardzo szeroki wybór zróżnicowanych produktów, dostosowanych do różnych ras psów, trybu ich życia czy też wieku. Kilogramową paczkę Royal Canin Adult możemy dostać w sieci już w cenie około 25 złotych. Saszetki z pasztecikiem Royal Canin Mini Puppy można znaleźć nawet w cenie poniżej 4 złotych (koszt jednej saszetki ważącej 85 g). Specjalistyczne karmy hipoalergiczne lub weterynaryjne stanowią jednak znacznie większe obciążenie dla portfela. Dla przykładu, w niektórych miejscach za 15-kilogramowy worek karmy z linii Hypoallergenic możemy zapłacić prawie 500 zł.