Pies Jack Russell Terrier – Charakter, Wygląd, Zdrowie i Inne Fakty o Rasie

Charakteryzuje się wesołym wyrazem pyska i inteligentnym, pewnym siebie spojrzeniem. Jako bardzo żywotny pies z własnym zdaniem, wymaga konsekwentnego szkolenia i stymulujących zajęć. Wyhodowany do polowań na lisy, diabelnie odważny i zadziorny. I pomyśleć, że ten mały, uroczy wulkan energii został na świat powołany przez pastora!

Standard rasy Jack Russell Terrier

Historia uznania Jack Russell Terriera przez FCI była burzliwa, a to z powodu istnienia dwóch typów bliźniaczych terrierów wywodzących się od psów twórcy rasy. Został ostatecznie wyodrębniony i uznany za osobną rasę dopiero w roku 2001. Podobnie jak jego “bliźniaka” – parson jack russel terriera – zaliczono go do III grupy FCI.

Klasyfikacja FCI

Grupa: III – Teriery
Sekcja: 2  Małe teriery
Numer wzorca FCI: 345

Wygląd

JRT to pies o mocnej budowie i wyraźnie prostokątnej sylwetce – jest dłuższy niż wyższy. Głowa jest proporcjonalna do reszty ciała, o wyrazie typowym dla teriera. Czaszka jest płaska, kufa odrobinę od niej krótsza. Stop jest wyraźny, co oznacza, że jest widoczny “stopień” między mózgoczaszką a kufą. Nos czarny, wargi cienkie i przylegające. Szczęki są silne, z mocnym zgryzem nożycowym. Oczy jack russell terriera są średniej wielkości, ciemne i pełne wyrazu. Spojrzenie ma żywe i zdecydowane. Uszy są przylegające, ruchliwe, opadające do przodu. Uniesiony ogon jest jedną z charakterystycznych cech rasy i podkreśla jej żywiołowy charakter. Gdy pies jest podekscytowany lub podejmuje jakąś aktywność, ogon może być uniesiony jeszcze bardziej. W spoczynku może opadać. Kończyny przednie proste, tylne muskularne i silne. Łapki są raczej małe. Jack russell terrier porusza się swobodnym, sprężystym ruchem. Istnieją 3 odmiany sierści w rasie: szorstka, gładka oraz tzw. drutowata. Jack russell terrier może występować w różnych kombinacjach kolorystycznych, ale biały jest zawsze dominującym kolorem sierści. Czarne i brązowe plamy na białej sierści są typowe u tej rasy, a także tricolor.

Charakter

Jack russell terrier to rasa psów o zdecydowanym charakterze. Mają wiele pozytywnych cech, ale ze względu na ich osobowość i specyficzne potrzeby nie będą dobrym wyborem dla każdego właściciela. To bardzo aktywne psiaki, pełne energii i żywiołowe. Wymagają zapewnienia im odpowiedniej ilości aktywności fizycznej, a także umysłowej. Nie cofną się przed żadnymi wyzwaniami. Są pewne siebie, samodzielne i nieustraszone, co wynika z ich pierwotnego przeznaczenia jako psów do polowania na lisy. Szybko uczą się nowych rzeczy, w dodatku są zręczne i zwinne, przez co doskonale odnajdują się w różnego rodzaju sportach. Nie będą jednak służalczo posłuszne! Są niezależne i uparte, dlatego ważne jest, aby trening był konsekwentny i pozytywny. Jack russell terriery mają silny instynkt łowiecki. Nie powinno dziwić, że próbują gonić małe zwierzęta czy ptaki, dlatego konieczne jest trzymanie ich na smyczy na otwartych przestrzeniach, a także nauczenie bezwzględnego przywołania. Ze względu na ich odwagę, pewność siebie i zadziorność mogą popadać w konflikty z innymi psami, szczególnie na terenie, który uznają za swoje terytorium. Ważne jest, aby właściciel odpowiednio socjalizował szczeniaka od samego początku z ludźmi i psami. Konsekwentne szkolenie i pozytywna interakcja z innymi psami mogą zapobiec wielu incydentom w przyszłości. Warto również pamiętać, że trzymanie psa na smyczy w miejscach publicznych pozwoli unikać niektórych niepożądanych sytuacji. Opiekun musi rozumieć, że jack russell terrier to niewielki, ale twardy pies, który nic sobie nie robi ze swojego rozmiaru.

Wrażenie ogólne

Jack russell terrier sprawia wrażenie aktywnego i bystrego, a także zadziornego i gotowego do działania psa. Jego postawa oraz energiczne ruchy zdają się dodatkowo podkreślać te cechy. Powinien emanować żywiołowością i pewnością siebie. Nie brak jednak temu łaciatemu huncwotowi uroku, co czyni go uwielbianym zwierzakiem na całym świecie.

Rasy psów animala.png

Potrzeby szczeniaka Jack Russell Terrier

Jak wszystkie szczenięta, jack russell terrier również ma pewne potrzeby, które trzeba odpowiednio zaspokoić, aby zapewnić mu zdrowy rozwój i dobrą jakość życia. W przypadku tej rasy niezwykle ważna jest wczesna socjalizacja. W pierwszych tygodniach życia szczenię powinno być odpowiednio socjalizowane, czyli zapoznawane z różnymi ludźmi, psami, zwierzętami i sytuacjami w kontrolowanych, bezpiecznych warunkach. Pomaga to zbudować zaufanie do opiekuna i pewność siebie u pieska, a także uniknąć problemów z zachowaniami agresywnymi czy lękiem w przyszłości. Do tego, że terriery te uwielbiają się bawić i szaleć, nikogo przekonywać nie trzeba. To bardzo aktywne i inteligentne psy, potrzebują wyładować gdzieś swoją energię. Warto zapewnić im aktywność umysłową poprzez naukę, co pomoże stymulować ich umysł i zapobiegnie nudzie. Zmęczony jack russell to szczęśliwy jack russell! Psiaki te od początku chętnie i sprytnie stawiają na swoim, więc ważne jest, aby wprowadzić je w zrozumiałe reguły i granice. Należy zadbać o odpowiednie bezpieczeństwo, zarówno w domu, jak i na zewnątrz. Młode terrierki są ciekawskie, lubią psoty i może się zdarzyć, że będą próbowały eksplorować niebezpieczne obszary oraz badać ząbkami szkodliwe produkty. Regularne wizyty u weterynarza, szczepienia i profilaktyka przeciw pasożytom są niezwykle ważne, aby utrzymać szczeniaka JRT w dobrej kondycji zdrowotnej i zapobiec chorobom. Szczenięta potrzebują również miłości, uwagi i czasu swojego właściciela. Silne więzi emocjonalne pomagają budować zaufanie i poczucie bezpieczeństwa, co pozytywnie wpływa na zachowanie i dobre samopoczucie szczeniaka. Jack russell terrier zdecydowanie chętniej współpracuje z opiekunem, z którym ma zdrową, pozytywną relację! Pomoże wychować zdrowego, zrównoważonego i szczęśliwego psa tej wspaniałej rasy. 

Co warto kupić przed przybyciem szczeniaka Jack Russell Terriera do domu?

Planujesz zakup tego małego, łaciatego łobuziaka? Koniecznie przygotuj odpowiednią wyprawkę. Wybierz odpowiedni rozmiar obroży lub szelek, aby były wygodne i bezpieczne podczas spacerów. Nie kupuj smyczy automatycznej! Najlepszym wyborem będzie lekka smycz o długości około 2 m. Akcesoria i kosmetyki do dbania o sierść będą zależały od jej rodzaju u pieska, ponieważ inaczej pielęgnuje się sierść szorstką, a inaczej gładką. Podstawowym wyposażeniem jest miska na wodę i oddzielna na karmę. Szczenię zawsze musi mieć stały dostęp do świeżej i czystej wody. Z początku karm taką samą karmą, jaką psiak dostawał w hodowli. Z czasem stopniowo możesz go przestawiać na inną. Jeśli kupujesz karmę w większych opakowaniach, warto mieć odpowiedni pojemnik do jej przechowywania, aby utrzymać ją świeżą i zabezpieczyć przed insektami. Jack russell terrier powinien być od początku uczony spokojnego zachowania i odpoczynku. Musi mieć miejsce, gdzie będzie czuł się bezpiecznie i będzie mógł się wyciszyć. Odpowiednio dobrane legowisko zapewni komfort szczenięciu podczas odpoczynku. Inne akcesoria, które warto kupić, to mały zestaw pielęgnacyjny: szczoteczka i psia pasta do zębów, cążki do pazurów oraz kleszczołapka do usuwania kleszczy. Nie zapomnij zabezpieczyć u weterynarza pieska przeciwko pasożytom! Na koniec wreszcie: zabawki. Szczeniak musi mieć czym się bawić, w przeciwnym razie zajmie się na przykład twoimi kapciami. Wybieraj sprawdzonych producentów i produkty wytrzymałe, dobrej jakości.

Praktyczna porada: Jack russell terriery są psami reagującymi błyskawicznie na bodźce z otoczenia. Łatwo się pobudzają. Z tego powodu powinieneś unikać zabawek zawierających piszczałki. Piszcząca zabawka wydawanymi odgłosami przypomina złapaną ofiarę, co z pewnością jest dla pieska atrakcyjne, ale długotrwała zabawa może być dla niego szkodliwa. Łatwo go tak przebodźcować. Szczególnie w domu oferuj pieskowi raczej naturalne gryzaki do gryzienia i żucia, które pozwolą mu się wyciszyć.

Akcesoria przydatne do szkolenia młodego Jack Russell Terriera

Czego potrzebujesz, aby ułożyć jack russell terriera? Mnóstwo cierpliwości, miłości i poświęcenia mu czasu! Przyda ci się jednak jeszcze parę rzeczy. Linka szkoleniowa o długości kilku metrów to doskonałe narzędzie podczas nauki przywołania, którą powinno się zacząć możliwie najwcześniej. Żadna nauka nie będzie jednak skuteczna bez odpowiedniej motywacji. Smakołyki oraz saszetka lub nerka do ich przechowywania to kolejny punkt na liście zakupów. Wybierz różne rodzaje i smaki przekąsek, abyś wiedział, które z nich najbardziej odpowiadają psiakowi. Ta wiedza przyda się do skutecznego motywowania i nagradzania. Do tego celu przyda się również wyjątkowo atrakcyjna dla psa zabawka, którą w nagrodę będziesz mógł się z nim bawić. Kupno (oraz oczywiście przeczytanie) książki o wychowaniu terrierów pomoże w zrozumieniu ich charakterystyki, potrzeb i odpowiednich metod szkoleniowych. Jeśli potrzebujesz wsparcia i profesjonalnego podejścia do szkolenia szczeniaka, warto skorzystać z pomocy doświadczonego trenera. To pozwoli na budowanie pozytywnej relacji z szczeniakiem i wdrażanie odpowiednich metod szkoleniowych pod okiem specjalisty.

Pochodzenie i historia rasy Jack Russell Terrier

Ojczyzną większości terrierów jest Wielka Brytania, nie inaczej jest z jack russell terrierem. Rasa nie zalicza się do szczególnie starych. Pomimo tego długo czekała na uznanie jej na arenie międzynarodowej. Została nazwana na cześć swojego twórcy, pastora Johna "Jack" Russella, który w XIX wieku założył hodowlę tej rasy.

Historia i pierwsi przedstawiciele rasy

Pastor John “Jack” Russell miał zamiar stworzyć psa do polowania na lisy, który byłby odporny, zwinny i odważny. Doskonale radziłby sobie pod ziemią w norach, goniąc lisy czy borsuki i wypędzając je na powierzchnię pod lufy myśliwych. W tym celu pastor Russell wybrał psy o wyjątkowych zaletach łowieckich, wytrwałe i odporne na trudne warunki terenowe. Skrzyżował różne terriery, takie jak foksterriery, teriery białe, norfolk terriery i bullterriery, z beagle. Rezultatem tych krzyżówek były psy o charakterystycznym wyglądzie, silnych, prostych kończynach i szorstkiej sierści, idealnie przystosowane do norowania. Jedną z protoplastek nowej rasy była jego biała, szorstkowłosa suczka Trump. Jack russell terrier został doceniony za doskonałą pracę w łowisku i szybko zdobył popularność jako skuteczny i wszechstronny pies myśliwski. Jego szybkość i zwinność, pozwalające mu nadążyć za szybkimi końmi i ogarami podczas polowań, uczyniły go doskonałym pomocnikiem myśliwego. Te same cechy sprawiły, że również dzisiejszy jack russel terrier jest energicznym towarzyszem, który wymaga odpowiedniego wysiłku fizycznego i aktywności umysłowej, aby pozostać zrównoważonym i szczęśliwym. Z początku, po śmierci jej twórcy, rasę nazywano po prostu working terrier. Dopiero w XX wieku zaczęto ją nazywać na część pierwszego hodowcy. Z początku została uznana przez brytyjski Kennel Club i FCI jako rasa nazwana ostatecznie parson jack russell terrierem. Psy były jednak bardzo niewyrównane: jedne wyraźnie niższe i dłuższe od innych. Dopiero australijscy hodowcy podjęli wysiłek mający na celu selekcję i wyraźne oddzielenie jednego typu od drugiego. We wzorzec wpisywały się psy wysokonożne i krótsze. Australijczycy opracowali wzorzec drugiego typu, niższego i dłuższego, który dopiero w 2001 roku uznano jako drugą rasę: jack russell terrier.

Rozwój hodowli Jack Russell Terrierów w Polsce

Jack russell terrier pojawił się w Polsce w latach 80. i 90. XX wieku. Niewykluczone, że wcześniej mieszkały w naszym kraju pojedyncze egzemplarze tej rasy. Pierwszą hodowlę o nazwie Półdiable zarejestrowano w 1997 roku. Od kilku lat można stały zaobserwować wzrost zainteresowania rasą w Polsce.

Koszty utrzymania

Jack russell terrier potrzebuje dużo uwagi, aktywności i zaangażowania ze strony opiekuna. Przed podjęciem decyzji o posiadaniu tego psa warto dokładnie przemyśleć swoje możliwości finansowe i czasowe, aby zapewnić mu odpowiednią opiekę i jakość życia. Z czym musisz się liczyć?

Średnie miesięczne koszty, na które warto się przygotować mając psa rasy Jack Russell Terrier

Miesięczny koszt wyżywienia tego małego rozrabiaki może wynosić od 100 do 200 zł, w zależności od jakości podawanej karmy. Wizyty u weterynarza, szczepienia czy odrobaczanie mogą kosztować od 50 do 200 zł miesięcznie, jednak te wydatki mogą się różnić w zależności od aktualnego stanu zdrowia psa. Warto również zarezerwować pewną kwotę jako fundusz zapasowy na nieprzewidziane wydatki związane z zdrowiem psa lub innymi pilnymi potrzebami. Dobrym pomysłem jest też wykupienie ubezpieczenia psa. Jego koszt wynosi od 50 do 150 zł miesięcznie, w zależności od zakresu ubezpieczenia i firmy ubezpieczeniowej.

Inne koszty związane z posiadaniem psa

Jeśli wybierzesz szorstkowłosego jack russell terriera, a nie umiesz lub nie masz czasu na trymowanie go, licz się z kosztami wizyt groomera mniej więcej raz na półtora miesiąca. Mogą one wynosić od 200 do 400 zł. Gdy pojawią się jakieś problemy behawioralne, może być potrzebna pomoc specjalisty. Nieodpowiednio prowadzone jacki miewają problem z agresją. Sesje z zoopsychologiem mogą być kosztowne i wynieść od 100 do 300 zł za spotkanie. Jeśli korzystasz z usług profesjonalnego szkoleniowca (psie przedszkole, zajęcia indywidualne itd.), koszt szkolenia może wynosić nawet do 1500 zł. Jeśli planujesz uczestniczyć w wystawach psów, będziesz musiał uwzględnić opłaty za udział w wystawie oraz koszty podróży, zakwaterowania i wyżywienia na wystawach, a także akcesoria do prezentacji i pielęgnowania psa. W przypadku udziału w sporcie, jak agility, flyball czy obedience, będziesz musiał uwzględnić opłaty za treningi, niezbędny sprzęt oraz ewentualne opłaty za udział w zawodach.Podobnie ma się rzecz z polowaniami lub udziałem w sportach myśliwskich z jack russell terrierem. Możesz potrzebować odpowiedniej odzieży ochronnej dla psa, takiej jak kamizelki odblaskowe. Pies również będzie wymagał odpowiedniego przeszkolenia. Musisz być także członkiem Polskiego Związku Łowieckiego, co wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Zdrowie i pielęgnacja Jack Russell Terriera

Jack russell terrier jest ogólnie rasą silną i zdrową. Pielęgnowanie psa i poświęcaniu mu czasu, a także regularne kontrole zdrowotne u weterynarza są jednak niezbędne, aby monitorować ogólne zdrowie, wykryć ewentualne problemy zdrowotne na wczesnym etapie i zadbać o szczepienia czy odrobaczanie. Warto również znać występujące w rasie choroby, by wiedzieć, na co zwrócić szczególną uwagę. 

Najczęstsze choroby pojawiające się u Jack Russell Rerrierów

Jack Russell Terrier jest uznawany za stosunkowo zdrową rasę psa. Jednak, tak jak w przypadku każdej rasy, mogą występować pewne problemy zdrowotne, również dziedziczne, które warto wziąć pod uwagę przy wybieraniu psa tej rasy. Warto podkreślić, że nie wszystkie osobniki będą cierpiały z ich powodu, a ryzyko ich wystąpienia może być różne dla różnych linii hodowlanych. Przykładem jest dysplazja stawów biodrowych, która prowadzi do bólu, sztywności i ograniczeń ruchowych. Jak u wielu małych ras, również u jack russell terrierów występują problemy z rzepkami. Nierzadkie są także alergie skórne. Niektóre psiaki mogą być podatne na zakażenia skóry, wypryski i inne schorzenia dermatologiczne. Jack russell terrier ma również tendencje do odkładania się kamienia nazębnego. Zdarza się także skłonność do tycia.

Na to zwróć uwagę: U niektórych jack russell terrierów białego koloru występuje głuchota. Dotknięte nią psy nie powinny być używane nigdy w hodowli. Jeśli twoim marzeniem jest właśnie biały jack russell terrier, porozmawiaj z hodowcą na temat badania słuchu u rodziców miotu oraz u samego szczeniaka.

Profilaktyka – jak dbać o zdrowie psa tej rasy?

Profilaktyka przeciw chorobom jest kluczowym elementem dbania o zdrowie jack russell terriera. Nie zaniedbuj wizyt u weterynarza. Zalecane są kontrole przynajmniej raz w roku, które pozwalają na wykrycie ewentualnych problemów zdrowotnych we wczesnym stadium i zapobieganie poważniejszym komplikacjom. Ważne jest, aby pies był odpowiednio zaszczepiony przeciwko chorobom zakaźnym, takim jak wścieklizna, parwowiroza, nosówka itp. Regularne odrobaczanie i stosowanie preparatów przeciwpchelnych są istotne w zapobieganiu pasożytom wewnętrznym i zewnętrznym, które mogą powodować szereg problemów zdrowotnych.
Ogromne znaczenie w profilaktyce mają dieta i aktywność fizyczna. Zapewnienie psu odpowiedniego żywienia, bogatej w składniki odżywcze i dostosowanej do indywidualnych potrzeb karmy, jest kluczowe dla utrzymania dobrego zdrowia. Regularna aktywność fizyczna pomaga utrzymać psa w prawidłowej kondycji fizycznej i psychicznej.
Elementem profilaktyki jest także świadomy wybór hodowli. Chcąc kupić szczeniaka, wybieraj renomowane hodowle, które dbają o zdrowie i dobrostan swoich psów. Badaj historię zdrowotną rodziców i linii hodowlanych, aby minimalizować ryzyko zakupu obciążonego zdrowotnie psiaka.

Codzienna pielęgnacja Jack Russell Terriera – czy jest potrzebna?

Jack russell terrier nie jest psem potrzebującym skomplikowanych zabiegów pielęgnacyjnych. Jego sierść nie wymaga poświęcania jej wiele czasu, ale trzeba o nią zadbać, aby utrzymać ją w dobrym stanie. Codzienne czesanie psa nie jest konieczne, ale warto przeczesać włos przynajmniej raz w tygodniu, by na bieżąco usuwać martwy włos. Oczywiście nie można zapominać o trymowaniu, nie jest to jednak zabieg wykonywany tak często. Do zabiegów, które warto wykonywać codziennie, należy utrzymywanie higieny jamy ustnej. Szczotkowanie zębów za pomocą specjalnych szczoteczek, czyścików oraz pasty zapobiega osadzaniu się kamienia nazębnego. To z kolei chroni psa przed chorobami jamy ustnej. Pielęgnacją jack russell terriera jest również sprawdzenie skóry psa pod kątem ewentualnych problemów zdrowotnych lub pasożytów, choćby kleszczy. Ważne jest, aby pielęgnować pupila w zależności od jego potrzeb i stylu życia. Jeśli spędza on większość czasu na dworze, może wymagać częstszej pielęgnacji. Warto wreszcie pamiętać, że pielęgnacja jest czasem poświęconym na budowanie więzi między psem a opiekunem.

Hodowle Jack Russell Terriera w Polsce (FCI)

Zaprezentujemy teraz kilka przykładowych hodowli działających w ramach organizacji Związek Kynologiczny w Polsce. Zalecamy zapoznanie się z ich działalnością, aby lepiej zrozumieć mechanizmy legalnych hodowli w Polsce. Wyszukując psa w swojej okolicy, warto skorzystać z informacji zawartych w niniejszym artykule oraz na stronach podanych hodowli.
Drapichrust to domowa hodowla działająca od lat 80. XX wieku. To tu trafiły z Holandii jedne z pierwszych jack russell terrierów w Polsce. Skupiona jest wyłącznie na odmianie gładkowłosej.
Duma Russella znajduje się w Warszawie. Jej celem jest dobór zdrowych i przebadanych osobników do hodowli, które przekażą następnym pokoleniom, oprócz zdrowia i wybitnego eksterieru, również zrównoważoną psychikę.
Bystry Jack znajduje się nieopodal Bydgoszczy. Jest to mała hodowla, działająca od 2016 roku. Bardzo zaangażowana w utrzymywanie kontaktu i dobre relacje z opiekunami wyhodowanych psów.

Artykuł nie ma charakteru reklamowego powyższych hodowli, podane są jedynie jako przykład reprezentacyjny.

Rasy pokrewne

Istnieje wiele ras psów nie tylko mniej lub bardziej przypominających, ale również faktycznie spokrewnionych z jack russell terrierem. W pierwszej kolejności należy tu wymienić oczywiście parson russell terriera, z którym jeszcze niedawno stanowił jedną rasę. Parsony są większe; osiągają około 33–36 cm w kłębie. Ich sylwetka jest wyraźnie krótsza w porównaniu z jack russell terrierem. Łączy je jednak podobny charakter, rodzaj sierści, ogromna pewność siebie i pasja łowiecka.
Znaną rasą spokrewnioną z jack russell terrierem są foksterriery. Istnieją dwie odmiany: długowłosa i szorstkowłosa. Są to energiczne, odważne i inteligentne psy, których korzenie sięgają XVI wieku. Foksterriery są aktywne i ciekawskie. Doskonale nadają się do polowań, ale także są popularnymi towarzyszami rodziny. Norfolk terrier jest kolejnym bliskim krewnym białego jacka. Są podobnej wielkości, osiągając około 25–26 cm w kłębie. Mają charakterystyczne, opadające uszy i szorstką sierść w rudawych odcieniach lub czarną podpalaną. Białe znaczenia są u nich niepożądane. To żywiołowe, odważne i pełne energii psy. Są towarzyskie, lojalne i przyjazne, co sprawia, że są doskonałymi towarzyszami rodziny, dobrze dogadującymi się z dziećmi. 
Choć na pierwszy rzut oka z pewnością nie wyglądają na krewnych, nie można pominąć tu dwóch ras: bullterriera oraz beagle’a. Bullterrier, gladiator o niespotykanej u żadnej innej rasy, jajowatej głowie, jest średniej wielkości, muskularnym i pełnym temperamentu psem. Należy do najbardziej rozpoznawalnych psów na całym świecie. Beagle z kolei to nieduży pies gończy o mocnej budowie i przyjaznym charakterze, który odniósł prawdziwy międzynarodowy sukces. Choć pozornie nie łączy go z jack russell terrierem nic, nie można zapominać, że rasa ta brała udział w jego powstawaniu. Można powiedzieć, że jack russell terrier to psiak mający krewniaków w całej Wielkiej Brytanii. 

Jan KowalskiJ hehe
Napisano przez

Magdalena Rajczakowska

Jako założycielka animala.pl w swoich działaniach łączy wykształcenie ekonomiczne z pasją do zwierząt. Na bieżąco współpracuje z weterynarzami, dietetykami weterynaryjnymi czy behawiorystami. Misja, jaka jej przyświeca to promowanie odpowiedzialnej hodowli i zdrowego żywienia psów. Prywatnie opiekunka charakternego lhasa apso, z którym przez lata odnosiła sukcesy na wystawach psów ZKwP. Nastawiona na rozwój w dziedzinie żywienia psów - ukończyła m.in. kurs “Karmy PRO” u dr Karoliny Hołdy.

Komentarze (0)