Pies Owczarek Niemiecki – co warto wiedzieć o tej rasie?

Standard rasy Owczarek niemiecki

Klasyfikacja FCI

Owczarek niemiecki to rasa, która zalicza się do 1 grupy FCI Fédération Cynologique Internationale, która obejmuje psy pasterskie i zaganiające, a jego nr wzorca to 166. Grupa 1 jest dalej podzielona na sekcje, a owczarek niemiecki znajduje się w sekcji 1- Psy pasterskie. Jest to jedna z najbardziej popularnych ras na świecie ze względu na swoje inteligencję, odwagę i wszechstronność. Owczarek niemiecki jest wykorzystywany jako pies policyjny, obronny, tropiący, ratowniczy, a także jako pies towarzyszący.

Wygląd

Owczarek niemiecki to piękna i imponująca rasa psa o charakterystycznym wyglądzie. Owczarek niemiecki powinien być średniej wielkości, silny, muskularny i dobrze zbudowany. Jego sylwetka powinna być zwarta, nieco wydłużona. Według wzorca rasy powinien zachowywać proporcje ciała:
Wysokość w kłębie: pies - 60 do 65 cm, suka - 55 do 60 cm. 
Długość tułowia jest o 10 – 17% większa od wysokości w kłębie.
Powinien emanować elegancją, równowagą i pewnością siebie. To rasa wysoce inteligentna i takie też wrażenie powinna sprawiać.
Głowa owczarka niemieckiego powinna mieć kształt klinowaty i mieć wielkość proporcjonalną do ciała psa. Powinna być umiarkowanej szerokości pomiędzy stojącymi uszami, nie powinna być ani zbyt długa ani zbyt ciężka. Jeśli spojrzymy na głowę z góry czaszka powinna zwężać się równomiernie w stronę kufy. Delikatnie zaznaczony stop oraz prosty grzbiet nosa, wklęsły lub wygarbiony są zdecydowanie niepożądane.
Oczy owczarka niemieckiego są średniej wielkości, powinny zachować kształt migdała o możliwe najciemniejszym kolorze. Wyraz oczu powinien być czujny i pewny.
Uszy u rasy owczarek niemiecki muszą być stojące, spiczasto zakończone o średniej wielkości. Małżowina ucha powinna być skierowana do przodu, jednak podczas ruchu mogą układać się do tyłu.
Szyja jest dobrze umięśniona, powinna być ustawiona pod kątem 45 stopni w stosunku do linii grzbietu. Skóra na niej dobrze przylegająca i nie tworząca podgardla.
Tułów w psów rasy owczarek niemiecki ma bardzo charakterystyczną linię górą. Grzbiet o średniej długości powinien być dobrze umięśniony, mocny oraz prosty. Zad natomiast jest długi i powinien lekko opadać, pod kątem 23 stopni przechodząc płynnie w nasadę ogona. Klatka piersiowa jest umiarkowanie szeroka z dobrze zaznaczonym mostkiem a jej głębokość powinna wynosić 45-48% wysokości w kłębie.
Ogon u owczarków niemieckich powinien być długi, sięgać co najmniej do stawu skokowego. Nie powinien być noszony powyżej linii grzbietu, a sierść na jego dolnej części powinna być nieco dłuższa.
Kończyny przednie proste i idealnie równoległe, silnie umięśnione łopatki. Łapy są zaokrąglone, dobrze wysklepione i zwarte palce, ciemne pazury i mocne opuszki.
Kończyny tylne charakterystyczne dla owczarków niemieckich odstawione do tyłu, równoległe do siebie staw skokowy powinien być wyraźnie widoczny a śródstopie pionowe.
Naturalnym ruchem dla owczarka niemieckiego jest kłus, dlatego harmonijna budowa ciała i dobre kątowanie pozwala wydajny ruch. Zbyt głębokie kątowanie odbija się na jakości ruchu psów, stabilności oraz wytrzymałości w kłusie.
Owczarek niemiecki występuje obecnie w dwóch odmianach ze względu na długość sierści. Owczarek niemiecki krótkowłosy sierść będzie krótsza a włos okrywowy będzie bardzo gęsty, twardy oraz przylegający. Na głowie, uszach i łapach u tej odmiany włos będzie krótki, nieco wydłużony natomiast na szyi, tylnych stronach łap przednich, na tylnych łapach tworzy tzw. „portki”. U długowłosej odmiany owczarka niemieckiego włos jest wyraźnie dłuższy, na głowie, wewnątrz uszu i froncie kończyn przednich włos powinien pozostać krótszy.
Umaszczenie u owczarków niemieckich dopuszczalne przez wzorzec:

  • Czarne z podpalaniem (odcień podpalania czerwony, płowy, żółty lub jasnoszarym)
  • Jednolicie czarne lub szare, śniade czaprakowe z maską.

Dopuszczalna, jednak niepożądana, jest niewielka biała plamka na piersi.
Wzorzec FCI podaje nam także dopuszczalne wymiary oraz wagę. Dla psa to 60-65 cm w kłębi oraz 30 do 40 kg wagi, dla suki idealny wzrost powinien wynosić 55-60 cm a waga pomiędzy 22 a 32 kg.

Charakter

Według wzorca charakter owczarka niemieckiego musi być zrównoważony, pewny siebie a także oddany właścicielowi. Niesprowokowany owczarek niemiecki powinien być psem o łagodnym usposobieniu, łatwy do wyszkolenia. To rasa znana ze swojej odwagi, mocnego charakteru, inteligencji i posłuszeństwa. Jest to pies o silnym ochronnym instynkcie, który potrafi być czujny i ostrożny w obecności obcych. Jednocześnie owczarek niemiecki jest przyjacielski i lojalny wobec rodziny. Te wszystkie cechy tworzą idealnego psa do towarzystwa, psa obronnego i stróżującego. Dlatego świetnie sprawdzi się w pracy psa policyjnego czy pasterskiego. Owczarki niemieckie są energicznymi psami, które potrzebują regularnej aktywności fizycznej i umysłowej. Są to psy pracujące, które wymagają odpowiednich wyzwań, aby utrzymać swoją równowagę psychiczną i fizyczną. Jednak, jak w przypadku każdej rasy, należy go właściwie wychować, socjalizować i zapewnić mu odpowiednią aktywność, aby cieszył się pełnią swojego potencjału.

Wrażenie ogólne

Owczarek niemiecki we wzorcu określany jest jako średniej wielkości pies, o mocnej budowie i charakterystycznej opadającej górnej linii. Jest to zwinny, sprawny fizycznie pies, swoim wyglądem wzbudzający respekt, zwłaszcza, że często kojarzymy go w roli psa pracującego w służbach, np. w policji czy straży granicznej. To rasa silnie bardzo zapatrzona i chętnie współpracująca z człowiekiem. Jest bardzo podatna na szkolenie w różnych dziedzinach takich jak obrona i posłuszeństwo, pies towarzyszący czy noseworking lob poszukiwanie osób zaginionych. Z racji na ogromną popularność rasy owczarek niemiecki stał się psem wszechstronnym. Z jednej strony idealnie spełniający się jako towarzysz aktywnej rodziny a z drugiej strony jako pies do zadań specjalnych.

Potrzeby szczeniaka Owczarka niemieckiego

Rasa owczarka niemieckiego ma specyficzne potrzeby, które należy odpowiednio zaspokoić, aby pies był zdrowy, szczęśliwy i dobrze wychowany. Owczarek niemiecki jest rasą o wysokiej energii, więc regularna aktywność fizyczna jest niezbędna. Codzienne spacery i zabawy na świeżym powietrzu są ważne, aby utrzymać psa w dobrej kondycji fizycznej i psychicznej. Oprócz aktywności fizycznej, owczarek niemiecki potrzebuje również stymulacji umysłowej. Można to osiągnąć poprzez szkolenie, gry intelektualne, poszukiwanie zabawek lub udział w różnego rodzaju sportach i konkursach. Owczarki niemieckie to psy inteligentne i chętne do nauki, dlatego ważne jest, aby zapewnić im odpowiednie szkolenie. Warto nauczyć psa podstawowych komend, jak również pokazać mu granice, aby zrozumiał czego od niego wymagamy i utrwalić w nim odpowiednie zachowanie. Socjalizacja z innymi psami i ludźmi od szczenięcia jest kluczowa i pomaga zapobiec ewentualnym problemom behawioralnym. Owczarki niemieckie są rasą bardzo przywiązaną do swojej rodziny. Ważne jest, aby zapewnić im odpowiednią ilość czasu i uwagi, aby utrzymać ich lojalność i uczucie bezpieczeństwa.

Jakie akcesoria warto nabyć przed przybyciem szczeniaka Owczarka niemieckiego do Twojego domu?

Decydując się na kupno szczeniaka owczarka niemieckiego, warto zatroszczyć się o odpowiednie przedmioty. Pomogą one w jego wychowaniu, rozwoju oraz utrzymaniu higieny i zdrowia naszego malucha. Podstawową potrzebą każdego szczeniaka jest przebywanie z ludźmi, poczucie bezpieczeństwa oraz odpowiednio zbilansowana dieta. Zanim szczenię pojawi się w naszym domu dobrze jest przygotować się na jego przybycie. Co może okazać się potrzebne już od pierwszych dni w nowym domu? Oczywiście posłanie dla psa, gdzie nasz mały owczarek niemiecki będzie mógł odpoczywać i ładować swoje baterie. Legowisko odpowiednie dla potrzeb szczeniaka powinno być przede wszystkim odporne na szczenięce zęby. Dobrym rozwiązaniem może okazać się wybór plastikowego legowiska z materacem, który można w razie potrzeby prać w pralce. Zdecydowanie nietrafionym pomysłem są wszelkiego rodzaju kosze wiklinowe – taki rodzaj posłania bardzo łatwo ulega zniszczeniu a oderwane odłamki wikliny mogą zostać połknięte. Jednym z rozwiązań może być użycie klatki kennelowej, gdzie wstawiamy posłanie naszego owczarka niemieckiego. Klatka kennelowa, jeśli zostanie prawidłowo wprowadzona u szczenięcia może być bardzo pomocna i sprawi, że szczenię chętnie się w nie zrelaksuje. Niezależnie od tego co je owczarek niemiecki, czy to sucha karma czy naturalne pożywienie niezbędna będzie także miska dla psa. Mamy tutaj duże pole wyboru: od metalowych misek, przez miski ceramiczne aż do plastikowych. Kluczową cechą psiej miski powinna być wygoda użytkowania, łatwość w utrzymaniu czystości oraz wykonanie z nietoksycznych materiałów. Dbając o potrzeby socjalizacji i bezpieczne poznawanie świata musimy wyposażyć naszego szczeniaka w odpowiednią smycz i obrożę. Wybierz obrożę wykonaną z wytrzymałego materiału, takiego jak nylon, skóra lub materiały o podobnej trwałości. Pamiętaj, że owczarek niemiecki ma mocne szczęki, dlatego obroża powinna być solidna. Ze względu na siłę i wielkość owczarka niemieckiego, zaleca się wybór szerokiej obroży, która rozłoży nacisk na jego szyję i zapewni większy komfort. Warto zainwestować w obrożę z regulacją długości, gdzie można dostosować jej wielkość do szyi szczeniaka uwzględniając to, że cały czas rośnie. Odpowiednim wyborem będzie obroża z miękką i wygodną wyściółką, która nie podrażni skóry psa. Jeśli wybieramy się na spacer po zmroku obroża z odblaskowymi elementami będzie bardziej widoczna w ciemnościach. To pozwoli zwiększyć bezpieczeństwo naszego szczeniaka. Wybierając smycz zdecydujmy się na taką o dobrej wytrzymałości, wygodnym uchwycie oraz odpowiedniej długości. Smycz z odblaskowymi elementami jest dobrym wyborem, jeśli planujesz spacerować z psem po zmroku lub w nocy. 
Dobierając zabawki dla szczeniaka owczarka niemieckiego, warto zwrócić uwagę na ich jakość i odpowiednie dostosowanie do wieku i rozmiaru szczeniaka. Owczarki niemieckie są aktywnymi psami, więc warto wybierać zabawki, które zachęcą je do aktywności fizycznej, pobudzą intelekt i będą bezpieczne dla ich zdrowia. Ważne jest, aby regularnie kontrolować stan zabawek i wymieniać je w razie uszkodzeń czy zużycia. Upewnij się, że wybierasz zabawki odpowiednie dla wieku i wielkości szczeniaka, aby uniknąć ryzyka połknięcia lub zadławienia. Warto także poświęcać czas na interakcje z psem podczas zabawy, co wzmacnia więź między tobą a szczeniakiem. Do tych najbardziej lubianych zabawek rzez owczarki niemieckie należą m.in. szarpaki, piłeczki, piszczące zabawki, pluszaki, interaktywne zabawki w których można schować przysmaki, zachęcając psa do aktywnego poszukiwania.

Wśród niezbędnych zakupów poprzedzających przywitanie nowego szczeniaka powinny się znaleźć także środki higieny. Jednym z nich jest szampon przeznaczony dla szczeniąt, o właściwościach delikatnie oczyszczających włos. Kolejnym specjalne produkty do pielęgnacji zębów, takie jak pasta i szczoteczka, aby dbać o higienę jamy ustnej szczeniaka.

Akcesoria przydatne w szkoleniu młodego Owczarka niemieckiego

Podczas szkolenia młodego owczarka niemieckiego przydatne są różne akcesoria, które ułatwią komunikację i wspomogą proces uczenia się. Poza wspomnianą już obrożą i smyczą, które służą bezpieczeństwu naszego szczeniaka wśród ruchu ulicznego pełnią także rolę szkoleniową. Nauka chodzenia przy nodze, skupienia uwagi na przewodniku czy podstawowych komend przy rozproszeniach zawsze odbywają się na smyczy. Pomocnym narzędziem w szkoleniu szczeniaka jest clicker. To małe urządzenie, które wydaje charakterystyczny dźwięk kliku i może być używane do natychmiastowego potwierdzenia pożądanego zachowania psa. Jest to bardzo skuteczne narzędzie w pozytywnym wzmocnieniu pozytywnych reakcji psa, polecane przez trenerów. Warto wyposażyć się w torbę na przysmaki, którą można zawiesić na biodrze lub przymocować do pasa, aby mieć łatwy dostęp do smakołyków podczas szkolenia. Z pewnością przydadzą się przysmaki treningowe o odpowiedniej wielkości i atrakcyjnym zapachu. Będą one efektywnym wzmocnieniem dla psa podczas nauki nowych komend. Inną formą nagradzania za właściwe zachowanie może być ulubiona zabawka np. piszcząca piłeczka lub szarpak. Jeśli w przyszłości zamierzamy z naszym owczarkiem niemieckim startować w konkursach posłuszeństwa powinniśmy zainwestować w specjalne koziołki do aportowania. Koziołki do aportowania są używane w sportach kynologicznych, takich jak posłuszeństwo w konkursach IPO (Obedience), RCI (Rally Obedience) czy przygotowywaniu psa do aportowania na zawodach. Przydatna może okazać się linka treningowa dla psa, zwana również smyczą szkoleniową. Jest dłuższą smyczą, która umożliwia większą swobodę ruchu psa podczas szkolenia. Zazwyczaj jest to smycz o długości od 5 do 10 metrów (choć istnieją także dłuższe wersje), wykonana z trwałego materiału, takiego jak nylon lub skóra.
Jeśli nauka podstawowych komend lub tych bardziej zaawansowanych sprawia ci trudność możesz udać się na szkolenie ze swoim owczarkiem niemieckim. Pod okiem wykwalifikowanego trenera wspólna nauka może okazać się wspaniałą przygodą a na pewno wpłynie pozytywnie na twoją relację z psem.

Praktyczna porada
Musisz pamiętać, że żaden pies, również owczarek niemiecki nie rodzi się mądry i wyszkolony sam z siebie. To jaki Twój owczarek będzie w przyszłości zależy od jego pochodzenia, ale także od czasu i pracy jakie włożysz w jego wychowanie. Wspólne szkolenie, zabawa i spacery bardzo wzmacniają więź pomiędzy psem a jego opiekunem, dlatego wspólne spędzanie czasu to najlepsza rzecz jaką możesz zrobić dla swojego psa.

Pochodzenie i historia rasy Owczarek niemiecki

Pochodzenie i pierwsi przedstawiciele rasy

Historia rasy owczarek niemiecki sięga XIX wieku i wiąże się z pragnieniem stworzenia wszechstronnego psa pasterskiego, który doskonale spełniłby zadania na farmach i w stadach owiec. Początki tej rasy można odnaleźć w Niemczech, gdzie dokonywano krzyżówek różnych regionalnych odmian psów pasterskich. Pod koniec XIX wieku, kapitan Max von Stephanitz, niemiecki oficer i hodowca psów, odegrał kluczową rolę w ujednoliceniu i ukształtowaniu rasy owczarek niemiecki. W 1899 roku von Stephanitz zakupił psa o imieniu Horand von Grafrath, który stał się podstawą hodowli tej rasy. Horand von Grafrath był silnym, inteligentnym i wszechstronnym psem, który spełniał wszystkie oczekiwania von Stephanitza. Kapitan von Stephanitz był zwolennikiem zasady „forma wynika z funkcji”, oznacza to, że stawiał przede wszystkim na praktyczne i użyteczne cechy psa, a nie na wygląd. Wprowadził program selekcji, w którym skupiano się na cechach użytkowych, takich jak inteligencja, zdolności pasterskie, odwaga, lojalność, aportowanie oraz zdolność do nauki i posłuszeństwa. W ten sposób hodowla owczarka niemieckiego skupiała się na uzyskaniu psa o wszechstronnych zdolnościach. Takiego, który mógł być wykorzystywany jako pies policyjny, służbowy, ratowniczy, a nawet przewodnik dla niewidomych. W ciągu kilku dziesięcioleci owczarek niemiecki zyskał na popularności zarówno w Niemczech, jak i za granicą. Rasa zdobyła uznanie ze względu na swoje inteligentne i oddane zachowanie, umiejętności pasterskie, a także zaangażowanie w służbę i pracę z człowiekiem. Dzisiaj owczarki niemieckie są cenione jako wszechstronne psy służbowe, policyjne, ratownicze, a także w roli psów rodziny i towarzyszy.

Rozwój hodowli Owczarka niemieckiego w Polsce

Historia owczarka niemieckiego na terenie Polski sięga aż do czasów przed I Wojną Światową. Część z psów hodowana była na ziemiach leżących pod pruskim zaborem. Okres międzywojenny to czas, kiedy hodowla owczarków niemieckich była skupiona w okolicy Śląska. Za sprawą dwóch głównych stowarzyszeń zrzeszających hodowców owczarków niemieckich psy zasilały szeregi w policji oraz w wojsku. Było to Stowarzyszenie Hodowców Psów Policyjnych w Chorzowie oraz Towarzystwo Miłośników Psa Służbowego w Warszawie. W okresie przedwojennym polskie hodowle miały bardzo dobrą renomę, szczególnie jedna z nich mieszcząca się w Poznaniu. Niestety ciężki czas II Wojny Światowej odbił się także na hodowlach psów, żadna z nich nie przetrwała tego okresu. 
Po wojnie część pozostawionych przez Niemców psów zostało wpisane w Wstępnej Księgi rodowodowej ZKwP. Została jednak ona zamknięta w 1960 r.
W 1963 r. zostało podpisane porozumienie pomiędzy ZKwP a SZG i NRD, z których zaczęto sprowadzać psy do hodowli. W roku 1978 powołano Klub Owczarka Niemieckiego w Polsce, za sprawą jego przewodniczącego, pana Mariana Szymkiewicza już w roku 1986 wprowadzony został obowiązek wykonywania RTG w kierunku wykluczenia ryzyka dysplazji. Miało to ogromny wpływ na zdrowie hodowanych psów. Dzięki współpracy z niemieckimi hodowlami owczarka niemieckiego udało się podnieść poziom hodowanych w Polsce psów. Psem, który bardzo przysłużył się rasie był Baik vom Domenica, który nie tylko brylował na wystawach psów ale także pozostawił po sobie liczne i wysokiej klasy potomstwo. W roku 1999 został powołany klub Owczarka Niemieckiego, który co roku organizuje „Klubową Wystawę Owczarków Niemieckich”.

Koszty utrzymania

Ile minimalnie wydamy co miesiąc na psa rasy Owczarek niemiecki?

Koszty miesięcznego utrzymania psa rasy owczarek niemiecki mogą się różnić w zależności od wielu czynników, takich jak lokalizacja, wiek psa, jego zdrowie, dieta, aktywność fizyczna, itp. Warto jednak podać szacunkowe koszty, które mogą Ci pomóc w przygotowaniu się na utrzymanie psa tej rasy. Do podstawowych kosztów utrzymania z pewnością należą koszt karmy dla psa. Może się on różnić w zależności od jakości i typu karmy. Na dobrą jakość karmy suchej dla psa rasy owczarek niemiecki można wydać około 150-300 zł miesięcznie. Dodatkowo, warto uwzględnić koszty przysmaków, smakołyków i suplementów diety, jeśli je stosujesz. Wyżywienie metodą barf lub samodzielne komponowanie posiłków może być odrobinę kosztowniejsze. Kolejnym kosztem są regularne wizyty u weterynarza, pozwalające na utrzymanie zdrowia i dobrostanu psa. Koszt wizyt weterynaryjnych, szczepień, dezynsekcji, odrobaczania itp. może wynosić około 50-100 zł miesięcznie. Nie zapominajmy o funduszu w razie nagłych wypadków. Opcjonalnie, można rozważyć ubezpieczenie zdrowotne dla psa, które może pomóc w pokryciu nieprzewidzianych kosztów medycznych. Koszt ubezpieczenia zależy od wybranego planu i wieku psa. Początkowy koszt zakupu akcesoriów, takich jak smycz, obroża, miska, legowisko, zabawki, szczotki itp., może być wyższy, ale koszty te są jednorazowe. W miarę potrzeby można jednak wymieniać i uzupełniać te akcesoria, co może wynosić kilkadziesiąt złotych miesięcznie.

Inne koszty związane z posiadaniem Owczarka niemieckiego

Jeśli planujesz wyszkolić swojego owczarka niemieckiego lub zapisujesz go na zajęcia szkoleniowe, warto uwzględnić koszty takich usług. Koszt szkolenia owczarka niemieckiego może znacznie się różnić w zależności od kilku czynników, takich jak lokalizacja, rodzaj szkolenia, długość programu, poziom zaawansowania psa. Decydujące są też indywidualne potrzeby psa i właściciela, oraz renoma i doświadczenie szkoleniowca. Cena za kurs podstawowy,w którym pies uczy się podstawowych komend, takich jak siad, zostawanie, chodzenie na smyczy itp., może wahać się od 500 do 1500 zł. Jeśli zależy Ci na bardziej zaawansowanym szkoleniu owczarka niemieckiego jak aportowanie na odległość, obrona czy posłuszeństwo na wyższym poziomie, to koszt wynosi od 1000 do 3000 zł. W przypadku specjalistycznego szkolenia, na przykład na psa obronnego, ratowniczego czy do pracy policyjnej, koszty mogą być znacznie wyższe i wynosić od 3000 zł wzwyż. Indywidualne szkolenie może być droższe, ale bardziej ukierunkowane na indywidualne potrzeby psa i właściciela. Szkolenie grupowe może być bardziej ekonomiczne, ale może nie uwzględniać takiej indywidualizacji.
Jeśli natomiast mamy pewne problemy z zachowaniem psa, które należy przepracować to konieczna może okazać się pomoc behawiorysty. Orientacyjnie, cena wizyty u behawiorysty może wynosić od 150 do 500 złotych, a czasem nawet więcej. Ceny są zależne od skomplikowania problemu i wymaganego czasu na ocenę i diagnozę zachowania psa.

Zdrowie i pielęgnacja Owczarka niemieckiego

Najczęstsze choroby występujące w rasie

Owczarki niemieckie, podobnie jak wiele innych ras psów, mogą być podatne na pewne choroby genetyczne lub dziedziczne. Warto być świadomym potencjalnych problemów zdrowotnych związanych z tą rasą i monitorować zdrowie psa regularnie. Jedną z najczęstszych chorób występujących u owczarków niemieckich jest dysplazja stawów biodrowych i łokciowych. Polega ona na nieprawidłowym kształcie i/lub luźnym połączeniu stawów, co może prowadzić do bólu i ograniczenia ruchu. Regularne badania i testy rentgenowskie są ważne w celu wczesnego wykrycia i leczenia tej choroby. Do chorób o podłożu genetycznym możemy zaliczyć chorobę von Willebranda, ma ona wpływ na krzepnięcie krwi. Ponadto owczarki niemieckie mają predyspozycje do chorób takich jak: mukopolisacharydoza typu VII, kamica pęcherza moczowego, zespół końskiego ogona, choroby serca i skóry. Na szczęście większość tych chorób można wyeliminować z hodowli za sprawą badań genetycznych. 

Profilaktyka - jak dbać o zdrowie Owczarka niemieckiego?

Regularne badania i wizyty kontrolne u weterynarza są kluczowe dla monitorowania zdrowia psa. Zapewnij psu odpowiednie szczepienia, aby chronić go przed różnymi chorobami zakaźnymi. Lekarz weterynarii może doradzić, jakie szczepienia są odpowiednie dla twojego psa zgodne z kalendarzem szczepień. Owczarek niemiecki potrzebuje zrównoważonej, wysokiej jakości diety. Powinna być dostosowana do jego wieku, rozmiaru, aktywności fizycznej i ewentualnych problemów zdrowotnych. Zadbaj o regularne karmienie i unikaj nadmiernego podawania przekąsek i jedzenia ludzkiego. Monitoruj wagę swojego psa, aby uniknąć problemów związanych z otyłością, które mogą wpływać negatywnie na jego zdrowie. Zapewnij mu odpowiednią ilość ruchu i aktywności fizycznej, które są ważne dla jego kondycji i zachowania. Owczarki niemieckie to inteligentne i aktywne psy, które potrzebują odpowiedniego treningu i stymulacji umysłowej. Regularne ćwiczenia i trening pomogą utrzymać ich zadowolenie i zredukować ryzyko problemów behawioralnych. Regularnie stosuj środki przeciw pchłom, kleszczom i innym pasożytom, aby chronić psa przed infekcjami i chorobami przenoszonymi przez te organizmy. Jeśli cokolwiek w zachowaniu lub ruchu Twojego psa Cię niepokoi skontaktuj się z lekarzem weterynarii, nie ignoruj objawów takich jak kulenie czy osowiałość – to mogą być pierwsze symptomy poważnych chorób.

Na to zwróć uwagę
Aby Twój wymarzony owczarek niemiecki cieszył się długim życiem i zdrowiem wybierz psa z odpowiedzialnej hodowli. Zanim zdecydujesz się na zakup poproś hodowcę o wgląd do badań rodziców szczeniaka i obejrzyj matkę miotu. Nie można całkowicie wykluczyć wszystkich chorób, ale można znacząco obniżyć ryzyko zachorowania na którąś z nich.

Codzienna pielęgnacja Owczarka niemieckiego – co warto robić?

Jeśli chodzi o potrzeby związane z pielęgnacją to sierść owczarka niemieckiego wymaga systematyczności, szczególnie w okresach linienia. Regularne szczotkowanie pomoże utrzymać sierść w dobrej kondycji i zmniejszy ilość sierści na meblach i podłodze. Należy pamiętać, że sierść owczarka niemieckiego jest dwuwarstwowa. Podszerstek to gęsta, miękka i krótka warstwa sierści, która pełni funkcję izolacyjną, chroniąc psa przed ekstremalnymi warunkami atmosferycznymi. Okrywa włosowa to dłuższa, szorstka i bardziej widoczna warstwa sierści, która pokrywa podszerstek. Okrywa włosowa jest charakterystyczna dla owczarka niemieckiego i nadaje mu charakterystyczny wygląd. Pielęgnacja sierści u owczarka niemieckiego skupia się głownie na wyczesaniu martwego podszerstka oraz sporadycznych kąpielach. Warto także zadbać o zęby naszego owczarka niemieckiego, aby zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego. Na rynku jest dostępnych wiele akcesoriów i preparatów, które nam to ułatwią m.in. szczoteczki i pasty do zębów dla psów, kropelki do wody czy odpowiedniej konstrukcji gryzaki. Zwracajmy też uwagę na długość pazurów u naszego psa ii skracajmy je w miarę konieczności, za pomocą cążków do pazurów lub specjalnych frezarek.

Hodowle Owczarka niemieckiego w Polsce (FCI) 

Hodowla „Miz-Maz” pana Waldemara Federaka z Mińska Mazowieckiego – jest prowadzona przez prezesa Klubu Owczarka Niemieckiego oraz głównego sędziego rasy. Od 1984 r. przyszło w niej na świat wiele pięknych i zdrowych przedstawicieli rasy.
Hodowla „Arpat” prowadzona przez pana Jarosława Eliasza z okolic Włoszczowej. Prowadzona z pasją hodowla owczarków niemieckich z linii użytkowej. Pan Jarosław jest związany z rasą od 1989 r. 
Hodowla „Z Trojańskiego Lasu” pana Zbigniewa Stępskiego z okolic Ciechanowa jest aktywna od 1983 r. Hodowca kładzie nacisk na badania psów oraz ich prawidłową anatomię, aby psy pochodzące z hodowli były zdrowe i piękna.
Artykuł nie ma charakteru reklamowego powyższych hodowli, podane są jedynie jako przykład reprezentacyjny.

Rasy pokrewne

Owczarek niemiecki to jedna z najbardziej popularnych ras psów na świecie i ma wiele ras pokrewnych lub podobnych. Łączy je zazwyczaj wspólne pochodzenie lub zostały wyhodowane przez krzyżowanie z owczarkiem niemieckim. Do takich ras zaliczamy m.in.:
Biały owczarek szwajcarski – wywodzi się z owczarka niemieckiego, ale został wyróżniony jako odrębna rasa (numer wzorca FCI 347). Główną różnicą między białym owczarkiem szwajcarskim a standardowym owczarkiem niemieckim jest kolor sierści. Biały owczarek szwajcarski ma jednolity, długi i puszysty biały płaszcz. Biały owczarek szwajcarski ma także łagodniejszy charakter i jest nieco bardziej wrażliwy niż jego kuzyn, owczarek niemiecki.
Owczarek belgijski - FCI wyróżnia cztery odmiany owczarka belgijskiego (wzorzec nr 015), różniące się głównie kolorami sierści i wyglądem, ale mają wspólne cechy charakteru i osobowości. Malinois mają charakterystyczną czerwoną lub rudą sierść z czarnym maską na pysku, są niezwykle aktywne i inteligentne. Nadają się dla ludzi, którzy mają duże doświadczenie w układaniu psów pracujących. Groenendael jest pięknym, czarnym owczarkiem z długą i lśniącą sierścią. Są to psy lojalne, przyjacielskie i oddane swoim rodzinom. Tervuren ma długą, rdzawo-złotą sierść z czarnym nalotem na grzbiecie, maską na pysku i czarnymi uszami. Są to psy inteligentne, czujne i aktywne, trochę mniej popędliwe od malinois. Laekenois to najrzadsza odmiana owczarka belgijskiego. Mają szorstką, kasztanowatą sierść z czarnymi końcami włosów, są to psy pracowite, aktywne i ciekawskie.
Owczarek wschodnioeuropejski (VEO) – jest to rasa nie uznana przez FCI, powstała w latach 1930-1950 na terenie ZSRR. Do jej powstania przyczynił się owczarek niemiecki z domieszką krwi owczarka kaukaskiego i środkowoazjatyckiego. To pies aktywny, wysoce inteligentny, chętnie pracujące z człowiekiem, jednak wymaga umiejętnego postępowania. Nie nadaję się dla osób nie mających doświadczenia w szkoleniu psów.

Jan KowalskiJ hehe
Napisano przez

Magdalena Rajczakowska

Jako założycielka animala.pl w swoich działaniach łączy wykształcenie ekonomiczne z pasją do zwierząt. Na bieżąco współpracuje z weterynarzami, dietetykami weterynaryjnymi czy behawiorystami. Misja, jaka jej przyświeca to promowanie odpowiedzialnej hodowli i zdrowego żywienia psów. Prywatnie opiekunka charakternego lhasa apso, z którym przez lata odnosiła sukcesy na wystawach psów ZKwP. Nastawiona na rozwój w dziedzinie żywienia psów - ukończyła m.in. kurs “Karmy PRO” u dr Karoliny Hołdy.

Komentarze (0)