West Highland White Terrier – poznaj tego temperamentnego psa niewielkich rozmiarów


Nieskazitelnie biały, niewielkich rozmiarów pies – west highland white terrier jawi się jako urocza i pełna energii kulka. Zdziwi się jednak ten, kto widzi w nim przytulankę. To terrier z krwi i kości! Nazywany popularnie westie, jest psem o ciekawej historii.
Standard rasy west highland white terrier
Rasa west highland white terrier została uznana przez Międzynarodową Federację Kynologiczną (FCI) w 1933 roku. Zaliczono ją do grupy terrierów. Od tego momentu jest oficjalnie uznawaną rasą psów, rozpoznawaną na wystawach i konkursach kynologicznych na całym świecie.
Klasyfikacja FCI
Grupa: 3 – Teriery
Sekcja: 2 – Teriery małe
Numer FCI: 85
Wygląd
Pies o wytrzymałej konstrukcji, mocnej i zrównoważonej budowie, który w przeszłości był używany do pracy. Tułów jest mocny, grzbiet prosty, a lędźwie szerokie i muskularne. Jego ciało jest dobrze zbudowane, z mocnymi kośćmi i dobrze umięśnionymi kończynami. Głowa proporcjonalna do rozmiaru ciała, o stożkowatych, stojących uszach. Są one małe i pokryte krótkim, twardym włosiem. Westie ma oczy średniej wielkości, ciemne, żywe i pełne wyrazu. Nos jest dosyć duży i czarny, dobrze pigmentowany. Terrier ten ma krótką, muskularną szyję, która harmonijnie łączy się z tułowiem. Łapy są okrągłe, mocne, o czarnych opuszkach i pazurach. Przednie są nieco większe niż tylne. Ogon długości ok. 13-15 cm jest pokryty krótkim, twardym włosem. Powinien być jak najbardziej prosty, noszony wysoko nad grzbietem, nigdy zakręcony, skrzywiony ani skracany. Sierść westie jest podwójna, co oznacza, że składa się z dwóch warstw: włosa okrywowego i podszerstka. Włos okrywowy jest szorstki, sztywny i nie powinien być ani miękki, ani jedwabisty. Jest on charakterystyczny dla tej rasy i pomaga psu chronić się przed wilgocią i warunkami atmosferycznymi, co było szczególnie przydatne, gdy westie pracowały jako psy myśliwskie. Podszerstek jest gęsty i miękki, pełni funkcję izolacyjną. Westie są czysto białe, bez nalotów czy zażółceń. Wysokość w kłębie dorosłego psa powinna wynosić około 28 cm dla samców i suk. Jest to rasa niewielkiego wzrostu, ale o solidnej budowie. Waga waha się zazwyczaj od 6 do 10 kg.
Charakter
Westie jest pewnym siebie i nieustraszonym, najprawdziwszym terrierem. To mały pies o wielkim sercu, gotowy stawić czoła wszelkim wyzwaniom. Jego wielka odwaga pochodzi jeszcze z czasów, gdy był używany jako pies myśliwski do polowań i tępienia gryzoni. Wobec swojej rodziny jest bardzo towarzyski i czuły; nawiązuje głębokie więzi z jej członkami, którym chętnie okazuje uczucia. Pełen energii i radości, uwielbia bawić się, cieszyć się życiem i wciąż pozostaje w gotowości do zabawy. Jest to pies aktywny, który potrzebuje regularnych ćwiczeń. Znudzony, szybko znajdzie sobie zajęcie, które nie musi spodobać się opiekunowi… Doskonale odnajduje się w sporcie, takim jak agility czy nosework. Chętnie stanie się także towarzyszem rodzinnych wycieczek – pieszych, rowerowych, na plażę itd.
Jako bardzo inteligentna rasa, potrafi szybko się uczyć i lubi być zaangażowany w różnego rodzaju zadania i treningi. Ma jednak w sobie pewną dozę niezależności, co jest cechą charakterystyczną dla wielu terierów. Psiak ten jest czujny i reaguje szybko na różne bodźce, w tym na dźwięki, obce osoby czy zwierzęta. Bywa czasem hałaśliwy. Może szczekać, aby ostrzec przed nieznajomymi lub wyrazić entuzjazm, radość lub… swoje zdanie. Jednakże można nauczyć go kontrolować nadmierną szczekliwość i reagować na komendy swojego właściciela. Posiada żywy umysł, jest ciekawy świata i chętny do współpracy z człowiekiem, co sprawia, że są świetnymi uczniami. Potrafi jednak być uparty i stanowczy. Ważne jest, aby opiekun był cierpliwy i konsekwentny w swoim zachowaniu wobec psa. Stosowanie pozytywnego wzmocnienia i stałych zasad pomoże zwierzakowi zrozumieć oczekiwania i zachować dobre maniery.
Wrażenie ogólne
Psiak ten wydaje się być zawsze w gotowości do nowych przygód. Jego wygląd łączy w sobie siłę (której mu naprawdę nie brakuje!) z dużą aktywnością. West highland white terrier to pies, który wzbudza sympatię i zainteresowanie. Jego mocna budowa, urok oraz nieco zadziorne, pewne siebie zachowanie sprawiają, że jest jedną z najbardziej rozpoznawalnych ras psów na świecie.
Potrzeby szczeniaka west highland white terrier
Ze względu na swój charakter, szczeniaczki westie potrzebują starannej socjalizacji. Warto stopniowo wprowadzać je już od początku, w różnorodne sytuacje w kontrolowanych warunkach, aby wykształciły pozytywne podejście do świata. W przeciwnym razie w przyszłości ich zachowanie może stać się problematyczne. Konsekwentne szkolenie pomoże ukształtować pozytywne nawyki i relację z psem. Młode westie potrzebują czasu na zabawę i aktywność fizyczną, aby pozbyć się nadmiaru energii. Ze względu na ich ogromny temperament, warto jednak uczyć je także spokojnego zachowania i wyciszenia, a także odpoczynku. To bardzo ważne, ponieważ jak każde szczenięta, również młodziutkie, białe terrierki powinny dużo spać.
Westie potrzebują regularnego szczotkowania i pielęgnacji sierści, aby utrzymać ją w dobrej kondycji. Wczesne zapoznanie ich z zabiegami pielęgnacyjnymi może pomóc im zaakceptować tę czynność w późniejszym życiu. Nienauczony pielęgnacji westie, z jego siłą i temperamentem, nie jest wdzięcznym partnerem do współpracy…
Szczeniaczki te mają małe żołądki i szybko spalają energię, dlatego potrzebują częstych i równomiernie rozłożonych posiłków w ciągu dnia. Wybierz swojemu psiakowi karmę dobrej jakości, aby prawidłowo się rozwijał. Regularne wizyty u weterynarza są niezbędne dla monitorowania zdrowia malucha. Pomogą także szczepić go zgodnie z kalendarzem szczepień.
Co warto kupić przed pojawieniem się szczeniaczka westie w domu?
Zanim przywieziesz westie do domu, koniecznie skompletuj wyprawkę. Wybierz miękkie, wygodne legowisko, w którym będzie mógł odpoczywać i spać. Postaw na stabilne, łatwe do utrzymania w czystości miski na karmę i wodę. (Psst…! Nie zapomnij o karmie dla szczeniąt!). Aby móc bezpiecznie wyprowadzać szczeniaka na spacery, kup smycz i regulowaną obrożę lub szelki. Dobierz rozmiar uwzględniając fakt, że twój piesek będzie jeszcze rósł. Przygotuj różnorodne i bezpieczne zabawki dla szczeniaczka, które pozwolą mu bawić się i rozwijać. Warto również kupić odpowiednią szczotkę, trymer oraz inne niezbędne przybory do pielęgnacji sierści. Początkowo sierść nie będzie trudna w utrzymaniu, ale jeśli nie nauczysz na początku pieska spokojnego zachowania podczas czesania lub trymowania, nie oczekuj tego od niego w przyszłości! Przydadzą się również specjalne szampony i odżywka do sierści, a także preparat do czyszczenia uszu i zębów. Jeśli będziesz często podróżować ze szczeniaczkiem, warto zakupić odpowiedni transporter lub torbę dla psa.
Praktyczna porada: Wiele osób zaleca kupowanie specjalnych mat służących do treningu czystości. Wbrew pozorom, lepiej tego nie robić, ponieważ szczeniaczkowi nauczonemu korzystania z maty w domu będzie później trudniej nauczyć się załatwiania się na dworze. Od początku wyprowadzaj psiaka na dwór co 2–3 godziny, zwłaszcza po jedzeniu, piciu, drzemce oraz zabawie.
Pielęgnacja west highland white terriera – jakie akcesoria i umiejętności będą niezbędne?
Westie nie powinny być strzyżone, ponieważ strzyżenie niszczy strukturę ich sierści. Swój oryginalny, estetyczny wygląd zawdzięczają zabiegowi zwanemu trymowaniem. Polega ono na usuwaniu martwych włosów ręcznie lub przy użyciu odpowiednich narzędzi, takich jak trymer, kamień trymerski lub specjalne nakładki na palce. Trymowanie pozwala utrzymać sierść w odpowiedniej długości i kondycji. Powinno się je wykonywać co kilka tygodni. Jeśli nie umiesz tego robić, możesz poprosić hodowcę pieska o pokazanie ci, jak należy trymować. Możesz również powierzać psiaka groomerowi. A co z czesaniem? Czesanie sierści przy pomocy odpowiedniej szczotki i grzebienia jest oczywiście ważne, aby usunąć martwe włosy i zapobiec powstawaniu kołtunów. Zaleca się codzienne czesanie sierści, szczególnie w okolicach brzucha, klatki piersiowej i łap. Westie nie wymagają częstego kąpania, ale regularne mycie sierści jest ważne, aby utrzymać jej czystość i zdrowie skóry. Oprócz szamponu, stosuj również odżywkę dla psów szorstkowłosych. Systematyczne dbanie o sierść westie wymaga cierpliwości, ale nie jest trudne. Będzie za to zdecydowanie korzystne dla zdrowia i wyglądu twojego pupila.
Pochodzenie rasy west highland white terrier
Westie należą do grupy terierów, które były pierwotnie używane w Szkocji i Anglii do polowania na gryzonie, kuny, borsuki lub lisy. Znane dziś wszystkim białe, zadziorne psiaki pochodzą od innej rasy – cairn terrierów. Jak to się stało, skoro biała sierść w tej rasie była cechą niepożądaną?
Początki i pierwsi przedstawiciele rasy
Białe szczenięta w miotach cairn terrierów zdarzały się od dawna, jednak nie były one cenione. Nie używano ich do dalszej hodowli. Malcolm of Poltalloch był szkockim hodowcą mieszkającym na farmie Poltalloch w XIX wieku. Pewnego razu stracił on na polowaniu swojego ukochanego, rudego terriera, którego pomylono z lisem i zastrzelono. Mężczyzna bardzo cierpiał i postanowił rozpocząć hodowlę niewielkich, ciętych i odważnych psów o białym umaszczeniu, starając się zachować typowe cechy cairn terriera. Dotychczas niechciane, białe psy pochodzące od cairn terrierów były jak znalazł. Jego pasja do hodowli i miłość do białych terrierów przyczyniły się do rozwoju linii, która w przyszłości dała początek rasie dziś znanej jako west highland white terrier. Początkowo nazywano ją Poltalloch terrier, co niekoniecznie podobało się jej twórcy. Pierwszy klub rasy powstał w 1905 roku w Wielkiej Brytanii. Nosił nazwę West Highland White Terrier Club of England i został założony w celu promowania i ochrony tych psów. Dzięki jego powstaniu hodowcy westie mieli możliwość wymiany doświadczeń, poprawiania standardów rasy i wspierania właścicieli białych terierów. Klub ten miał ogromny wpływ na rozwój rasy i przyczynił się do jej popularyzacji.
Pierwsza oficjalna wystawa psów, na której zaprezentowano west highland white terriery, odbyła się w 1907 roku w Crystal Palace w Londynie. Wtedy to westie zostały oficjalnie uznane za odrębną rasę przez brytyjski Kennel Club. Wcześniej były już prezentowane na różnego rodzaju lokalnych wystawach i pokazach, ale to właśnie wystawa w Crystal Palace stała się pierwszym oficjalnym wydarzeniem, na którym westie zostały włączone do kategorii psów odrębnych, posiadających swój standard rasowy i klasyfikację. II wojna światowa spowodowała ograniczenie hodowli i prowadzenie działalności hodowlanej. Mimo tych trudności, rasa przetrwała ten ciężki okres i po wojnie odzyskała popularność, która zaczęła stopniowo rosnąć. Zawdzięcza to Amerykanom, którzy wcześniej importowali te psy do Stanów Zjednoczonych – kraju, na którego terenie nie toczyła się wojna i były warunki do prowadzenia hodowli oraz promowania psów rasowych. Tamtejsze psy przyczyniły się do późniejszego odbudowania populacji brytyjskiej.
Rozwój hodowli west highland white terriera w Polsce
Pierwsze west highland white terriery zostały sprowadzone do Polski prawdopodobnie w latach 80. XX w. Z biegiem czasu rasa zyskała na popularności i zdobyła uznanie Polaków. Polska stała się ważnym ośrodkiem hodowli westie; hodowcy skupiali się na zachowaniu i rozwijaniu standardów rasy. Polscy hodowcy oraz wyhodowane przez nich psy odnieśli wiele sukcesów na arenie międzynarodowej, przyczyniając się do rozwoju światowej populacji.

Koszty utrzymania west highland white terriera
Miesięczne koszty utrzymania westie obejmują nie tylko wyżywienie czy zakup niezbędnych akcesoriów, ale także opiekę weterynaryjną oraz pielęgnację. Jeśli piesek miałby być pielęgnowany regularnie przez groomera, trzeba nastawić się na wzrost wydawanych sum.
Średnie, miesięczne koszty, na które warto się przygotować mając psa rasy West Highland White Terrier
Miesięczne utrzymanie westie może wynosić od 250 do nawet 600 złotych, ale warto pamiętać, że te koszty są szacunkowe i mogą się różnić w zależności od indywidualnych potrzeb i okoliczności. Ważne jest, aby zapewnić zwierzakowi odpowiednią opiekę, dietę i warunki życia, aby mógł on cieszyć się dobrym zdrowiem i być szczęśliwym psem.
Miesięczny koszt karmy dla westie wynosić zwykle od 100 do 200 złotych. Może jednak znacząco wzrosnąć, jeśli piesek będzie miał tendencje do alergii pokarmowych. Dochodzi wówczas często konieczność ciągłego wykupowania leków na alergię. Regularne wizyty u weterynarza, szczepienia, badania itd. to niezbędne elementy dbania o zdrowie psa. Koszty opieki weterynaryjnej mogą wynosić średnio od 50 do 200 złotych miesięcznie. Westie wymaga regularnej pielęgnacji, w tym czesania, trymowania, obcinania pazurów czy czyszczenia uszu. Do tego wszystkiego należy również dodać wymianę zużytych psich rzeczy, jak legowiska czy zabawki, na nowe.
Koszty dodatkowe, na które warto przygotować się mając west highland white terriera
Powyższe szacunkowe koszty nie uwzględniają wszystkiego. Zdarzyć się może, że twój westie będzie wymagał pomocy zoopsychologa-behawiorysty lub szkolenia. Zoopsycholog to specjalista, który zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem zachowań problemowych u zwierząt, w tym psów. Koszt konsultacji może wahać się od 150 do 250 złotych za godzinę, w zależności od doświadczenia behawiorysty i problemów behawioralnych psa. Z kolei koszty treningów zależą od rodzaju szkolenia, lokalizacji i długości zajęć. Indywidualne lekcje mogą kosztować od 100 do 200 złotych za godzinę, podczas gdy grupowe treningi mogą wynosić ok. 100 złotych za godzinę. Często są dostępne również pakiety treningowe, wówczas koszt pojedynczej lekcji jest nieco niższy.
Jeśli z jakiegoś powodu nie będziesz mógł zająć się pielęgnacją sierści psa, będziesz musiał powierzyć go groomerowi. Zajmie się on kompleksową pielęgnacją sierści oraz pazurów, uszu czy okolic oczu. Cena wizyty u groomera waha się od 100 do 300–400 złotych.
Z wieloma dodatkowymi opłatami wiąże się także prezentowanie psa na wystawie psów. Chodzi zarówno o koszty związane z samym udziałem w wystawie, jak i przygotowaniami do niej. Opłata za udział w wystawie może się różnić w zależności od klasy wystawowej, rodzaju wystawy (krajowa, międzynarodowa) oraz oddziału ZKwP. Zwykle wynosi około 100 zł. Dochodzą do tego również koszty transportu, czasem także zakwaterowania. Jeśli dopiero zaczynasz przygodę z wystawami, mogą być konieczne lekcje prezentowania psa. Zwykle jest to koszt 100 zł za godzinę. Możesz także wynająć handlera, który wystawi profesjonalnie psiaka (cena to ok. 150–200 zł).
Zdrowie i pielęgnacja
Urocze, białe teriery, o charakterystycznym wyrazie twarzy i odważnym usposobieniu, niegdyś pełniły ważne zadania na farmach i podczas polowań, gdzie ich wszechstronność i inteligencja były nieocenione. Dzięki temu cieszą się ogólnie dosyć dobrym zdrowiem i bez trudu dożywają zwykle 15. roku życia.
Choroby, które często dotykają psy rasy west highland white terriery
Nie jest jednak tak, że nic nigdy nie dokucza psom tej rasy. Szczególnie częste są alergie skórne, które mogą być spowodowane przez alergeny środowiskowe, pokarmowe itd. Nierzadko dochodzi również do różnego rodzaju problemów dermatologicznych. Westie mogą cierpieć na choroby oczu, takie jak zwyrodnienie siatkówki, zaćma czy zespół suchego oka. Zdarzają się również, spowodowane genetycznym predyspozycjami, anatomią stawu kolanowego lub czynnikami środowiskowymi (np. urazy), problemy z rzepkami. Zwykle objawy obejmują unikanie obciążania chorej kończyny oraz bolesność i dyskomfort w okolicach stawu kolanowego. W ciężkich przypadkach pies zwyczajnie nie może chodzić i wymaga interwencji chirurga.
Na to zwróć uwagę: Stan rzepek można kontrolować za pomocą badania RTG. Od lat w środowisku hodowców westie mówi się o tendencjach do problemów z rzepkami w niektórych liniach hodowlanych. Mimo to nie wszyscy hodowcy kontrolują je u rozmnażanych przez siebie psów. Masz prawo dowiedzieć się, czy rodzice twojego potencjalnego szczeniaka byli badani pod tym kątem oraz jaki był wynik tego badania. Sprawdź to, zanim kupisz psa!
U niektórych przedstawicieli rasy stwierdzono również choroby wewnętrzne, jak choroba Addisona czy cukrzyca. Westie niestety miewają również tendencje do otyłości. Ta może powodować wiele problemów zdrowotnych, takich jak nadmierne obciążenie stawów, problemy z sercem, cukrzyca, problemy z oddychaniem i w efekcie skrócenie życia. Z tego powodu ważne jest utrzymanie zdrowej masy ciała psa poprzez odpowiednie żywienie i aktywność.
Profilaktyka – jak dbać o zdrowie psa tej rasy?
Regularne wizyty kontrolne u weterynarza są niezwykle ważne, nawet jeśli pupil wydaje się być zdrowy. Tylko weterynarz może przeprowadzić kompleksowe badania i wcześnie wykryć rozwijającą się chorobę. Jest to jeden z najważniejszych elementów profilaktyki. Co jeszcze powinien robić opiekun westie? Zapewnić swojemu psu odpowiednią, zrównoważoną dietę. Wybieraj wysokiej jakości karmę dla psów, dostosowaną do jego wieku, rozmiaru, aktywności i ewentualnych problemów zdrowotnych. Unikaj nadmiernego karmienia, co może prowadzić do otyłości. Regularne spacery i zabawy na świeżym powietrzu są kluczowe. Niezwykle ważna jest higiena. W przypadku westie należy zwracać szczególną uwagę na pielęgnację sierści, uszu oraz zębów. Systematyczne czyszczenie za pomocą specjalnych czyścików oraz pasty dla psów pomaga zapobiegać osadzaniu się kamienia nazębnego. Jedną z rutynowych praktyk pielęgnacyjnych jest usuwanie nadmiaru sierści z uszu. W uszach westie rosną gęste włosy, które mogą gromadzić kurz, brud i wilgoć, co z kolei może sprzyjać infekcjom ucha. Wyrywanie włosów z ucha jest wykonywane w celu zapobieżenia powstawaniu problemów zdrowotnych w tym obszarze. To zadanie, które zwykle wykonywane jest przez profesjonalnego groomera lub doświadczonego weterynarza. Można jednak wykonać je również w domu, przy użyciu odpowiednich produktów, takich jak specjalne pudry. Proces ten może być nieco niekomfortowy dla psa, dlatego ważne jest, aby był wykonywany delikatnie i starannie. Wyrywanie włosów z ucha pozwala na lepszą wentylację i utrzymanie higieny. Należy zachować ostrożność i nie usuwać zbyt wielu włosów na raz, ponieważ może to spowodować podrażnienie, dyskomfort, a nawet ból ucha.
Codzienna pielęgnacja west highland white terriera – co powinno się o niej wiedzieć?
W niniejszym artykule powiedziano już wiele o pielęgnacji westie. Podstawowym zabiegiem powinno być systematyczne czesanie, które zapobiega tworzeniu się kołtunów. Szczotkowanie powinno być wykonywane przynajmniej kilka razy w tygodniu. Jak już wcześniej wspomniano, wyrywanie nadmiaru sierści z uszu jest ważnym elementem pielęgnacji westie. Pomaga to utrzymać higienę i zapobiegać infekcjom. Regularnie sprawdzaj i czyść uszy swojego psa, aby usunąć zanieczyszczenia, które mogą prowadzić do infekcji. Dbaj o zęby westie, czyszcząc je najlepiej codziennie. Kontroluj również okolice oczu, gdzie mogą pojawiać się nieestetyczne zacieki. W razie potrzeby przemyj je delikatnie wilgotnym płatkiem kosmetycznym. W razie potrzeby wykąp psa szamponem przeznaczonym dla psów szorstkowłosych. Pamiętaj jednak, aby nie kąpać go zbyt często. Westie wymagają regularnego trymowania, co najmniej co 6-8 tygodni, aby utrzymać odpowiednią długość i kondycję sierści oraz zachować charakterystyczny wygląd.
Hodowle West Highland White Terriera w Polsce (FCI)
Pan Cogito. Hodowla prowadzona jest przez zoopsychologa-behawiorystę. Kładzie bardzo duży nacisk nie tylko na sukcesy wystawowe, ale również zdrowie i prawidłową psychikę hodowanych psów.
Biały Diament to rodzinna, mała hodowla west highland white terrierów. Istnieje od 2015 roku. Skupia się na zdrowiu hodowanych psów (psy badane genetycznie pod kątem osteopatii czaszkowo-żuchwowej) oraz ich zrównoważonej psychice, z jednoczesnym zachowaniem typowych cech terriera.
Westies Besties to hodowla zarejestrowana w oddziale ZKwP Kraków, znajduje się w Chrzanowie. Jest to domowa hodowla, skupiona na świadomym promowaniu nie tylko west highland white terriera, ale również idei psa rasowego.
Artykuł nie ma charakteru reklamowego powyższych hodowli, podane są jedynie jako przykład reprezentacyjny.
Rasy pokrewne
West highland white terrier ma wspólnych przodków z wieloma brytyjskimi i szkockimi rasami małych terrierów. W pierwszej kolejności z pewnością należy tu wymienić cairn terriery, od których się bezpośrednio wywodzi. Rasy psów tej grupy mają charakterystyczną szorstką sierść, która chroni je przed trudnymi warunkami atmosferycznymi Szkocji. Występują w odcieniach brązu, czerwieni, szarości i kremu. Są aktywne, odważne i pełne energii, co sprawia, że są doskonałymi towarzyszami aktywnych rodzin.
Inną szkocką rasą terierów są (nomen omen) terriery szkockie. Jest to jedna z bardziej rozpoznawalnych ras na świecie. Są lojalne, odważne i mają silny charakter. Są znane z ich wyrazistego temperamentu, który czyni je wspaniałymi stróżami i towarzyszami. Jeszcze inną rasą, którą warto tu wymienić, są skye terriery. Mają długą, prosta sierść i charakterystyczne, bardzo długie ciało. Jak przystało na terriery, są dość niezależne i mają silny instynkt łowieckich.
