lifestyle psiarza

Najpopularniejsze angielskie rasy psów - czy znasz je wszystkie?

Wielka Brytania to kraj, który ma bardzo bogatą historię, również historię kynologii. To tu powstało najwięcej ras psów: co najmniej 60! Prawdopodobnie większość psów, które mijasz, jest przedstawicielem angielskiej rasy psów. Drugie miejsce zajmuje Francja z liczbą około 50 ras, trzecią Niemcy - ponad 30.

Kilka faktów z historii kynologii w Wielkiej Brytanii

Wielka Brytania ma ogromne zasługi dla rozwoju kynologii i hodowli psów rasowych. Powstało tu nie tylko najwięcej ras psich, z których wiele jest kojarzonych przez niemal wszystkich. Jest to jeden z pierwszych krajów, który uchwalił prawo mające na celu zakaz okrucieństwa wobec zwierząt, zakazując m.in. popularnych wówczas walk psów z bykami. Już w 1835 roku uchwalono Cruelty to Animals Act, próby utworzenia podobnych przepisów pojawiały się już wcześniej. Ponad 11 lat wcześniej powstało Society for the Prevention of Cruelty to Animals, znane dziś doskonale jako RSPCA. Znaną miłośniczką psów najróżniejszych ras była jedna z najsłynniejszych władczyń tego kraju - królowa Wiktoria.

Angielska rasa psów? A może (prawie) cała grupa!

Angielskich ras psów jest tak dużo, że ich reprezentacja zdominowała niektóre grupy FCI: grupę III, czyli terriery, oraz VIII: aportery, płochacze i psy dowodne. Tak jak w każdym innym miejscu na ziemi, również w Anglii hodowano przede wszystkim psy użytkowe, zdolne do ciężkiej pracy i pomocy człowiekowi. Stąd nie brak w brytyjskiej “ofercie” ras pasterskich, takich jak welsh corgi, a zwłaszcza myśliwskich, np. cocker spaniel. Wiele ras powstało dzięki hodowli prowadzonej przez poszczególnych arystokratów, jak choćby parson russel terrier i jack russel terrier, clumber spaniel czy też golden retriever. Wielka Brytania może również pochwalić się rasą będącą oczkiem w głowie tamtejszych królów. Jest nią cavalier king charles spaniel - i to już od kilku wieków!

Angielska rasa psów - znasz je wszystkie?

Do angielskich ras psów, uznanych oficjalnie przez Międzynarodową Federację Kynologiczną, należą:

  1. Bearded Collie
  2. Border Collie
  3. Bobtail (Owczarek Staroangielski)
  4. Welsh Corgi Cardigan
  5. Welsh Corgi Pembroke
  6. King Charles Spaniel
  7. Lancashire Heeler
  8. Cavalier King Charles Spaniel
  9. Mastiff
  10. Bullmastiff
  11. Buldog Angielski
  12. Bulterier
  13. Bulterier Miniaturowy
  14. Staffordshire Bullterier
  15. Greyhound
  16. Whippet
  17. Deerhound
  18. Owczarek Szetlandzki
  19. Owczarek Szkocki Krótkowłosy
  20. Owczarek Szkocki Długowłosy
  21. Beagle
  22. Beagle Harrier
  23. Harrier
  24. Pointer
  25. Seter Angielski
  26. Seter Szkocki
  27. Basset Hound
  28. Foxhound
  29. Otterhound
  30. Seter Angielski
  31. Seter Szkocki
  32. Curly Coated Retriever
  33. Labrador Retriever
  34. Golden Retriever
  35. Flat Coated Retriever
  36. Angielski Cocker Spaniel
  37. Clumber Spaniel
  38. Sussex Spaniel
  39. Field Spaniel
  40. Springer Spaniel Angielski
  41. Springer Spaniel Walijski
  42. Airedale Terrier
  43. Bedlington Terrier
  44. Border Terrier
  45. Foksterier Szorstkowłosy
  46. Foksterier Krótkowłosy
  47. Yorkshire Terrier
  48. Manchester Terrier
  49. English Toy Terrier
  50. Norfolk Terrier
  51. Norwich Terrier
  52. Cairn Terrier
  53. Parson Russell Terrier
  54. Jack Russell Terrier
  55. Lakeland Terrier
  56. Welsh Terrier
  57. Yorkshire Terrier
  58. Sealyham Terrier
  59. West Highland White Terrier
  60. Skye Terrier.

Wiele ras pochodzących z innych krajów swoją dzisiejszą popularność zawdzięcza również temu krajowi. Przykładami ras, którym patronuje Wielka Brytania, są grzywacz chiński i mops.

Buldog angielski - symbol Wielkiej Brytanii

Buldog angielski jest jedną z najstarszych ras psów, jakie wyhodowano na Wyspach. Jego historia sięga co najmniej XVIII wieku. Najbardziej znanym właścicielem takiego psa był premier Winston Churchill. Ta angielska rasa psów jest dumą Brytyjczyków, uznają ją oni za symbol swojego kraju. Buldogi nie są wysokie, za to dosyć ciężkie - są bardzo umięśnione i mocno zbudowane. Wyhodowano je do walk z bykami (bull dog - pies na byki). Są znakomitymi towarzyszami przeciętnego zjadacza chleba - nie potrzebują bardzo dużej ilości ruchu (choć go lubią) i chętnie spędzą z opiekunem czas na kanapie. Obecne buldogi są bardzo wesołe i łagodne. Należy jednak starannie wybierać hodowlę psów tej rasy, ponieważ są narażone na wiele problemów zdrowotnych, spowodowanych ich charakterystyczną budową.

Welsh corgi - pies, którego pokochała sama Królowa Elżbieta II

Tak naprawdę istnieją dwie rasy corgi: pierwszą jest welsh corgi pembroke, drugą jego rzadszy kuzyn: welsh corgi cardigan. Jest to bardzo stara rasa psów pasterskich: pierwsze wzmianki o psach w tym typie pochodzą już z 920 roku! Ich zadaniem była pomoc przy przepędzaniu bydła. Mimo niewielkich rozmiarów, corgi są bardzo odważne i uparte. Jak inaczej miałyby poradzić sobie z nieraz krnąbrną krową lub bykiem? W pracy charakteryzowały się łapaniem krów zębami za pęciny. Współczesnym corgi również nie brakuje charakteru. Są niezwykle pewne siebie, do tego bardzo inteligentne. Wymagają konsekwentnego prowadzenia ze strony opiekuna. Mimo to rośnie ich popularność jako towarzyszy. Z pewnością zawdzięczają ją również zmarłej kilka lat temu królowej Elżbiecie II. Była ona miłośniczką rasy i posiadała aż około 30.

Cocker spaniel - angielska rasa psów z międzynarodową karierą

Cocker spaniele kojarzy chyba każdy, kto miał do czynienia z psami. Nieduże, zwinne, eleganckie psy o jedwabistej sierści i bujnie owłosionych, długich uszach chwytają za serce ludzi na całym świecie od ponad 100 lat! Najpopularniejszą angielską rasą psów stał się już w latach 30. XX wieku. Choć już wtedy, podobnie jak dziś, był głównie sympatycznym towarzyszem, jego początkowa rola była inna. Angielski cocker spaniel to przede wszystkim pies myśliwski. Został wyhodowany do polowań na ptactwo. Nie powinien więc dziwić jego wszędobylski charakter i dobry węch. Cocker spaniele są fantastycznymi psami rodzinnymi, trzeba jednak pamiętać, że jako psy myśliwskie wymagają odpowiedniej ilości ruchu. Docenią również odpowiednio dobrane dla nich zajęcia, np. dummy (aport) czy nosework. 

Jan KowalskiJ hehe
Napisano przez

Justyna Koczorowska

Z wykształcenia filolog, z zamiłowania zoopsycholog. Autorka artykułów, promotorka odpowiedzialnej opieki nad zwierzętami domowymi. Miłośniczka chartów i polskich ras psów. Interesuje się odległą historią Rosji, lubi się uczyć i smacznie zjeść. Prywatnie opiekunka dużego stada szczurów, gończego polskiego i dwóch owczarków nizinnych. Rekreacyjnie trenuje pasterstwo.

Komentarze (0)